ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Antalya'da mermer ocağı isyanı

Antalya'nın İbradı ilçesinde su kaynakları, sedir, ardıç ve ladin ormanları ile dağ keçilerinin doğal yaşam alanı içinde mermer ocağı açılmak istenmesine tepki gösteren bölge halkı, karara karşı çıktı.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 14:50

ANTALYA - Antalya'nın İbradı ilçesinde özel bir maden şirketinin, su kaynakları, sedir, ardıç ve ladin ormanları ile dağ keçilerinin doğal yaşam alanı içinde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu olmadan 1000 dekarlık alanda mermer ocağı açmasına karşı halk eylem yaptı. Mermer ocağını istemeyen bölge halkı, Karamıklı Yaylası'nda bir araya geldi. Kitle "Mermer ocağına hayır", "Doğa talanına son", "Havama suyuma dokunma", "Toroslar bizimdir", "Yaban hayatı evsiz bırakılamaz", "Yaylalarımıza dokunma" yazılı dövizler taşıdı.

WWF'NİN 9 ÖNEMLİ ALAN LİSTESİNDEN BİRİ

Karamıklı Yaylası'ndan maden şirketinin sınır çizgi tabelalarının bulunduğu bölgeye kadar sloganlar atarak yürüyüş yapan halka, yerel sanatçılar ve demokratik kitle örgütleri destek verdi. İbradı-Akseki ormanları bölgesinin değişik disiplinlerdeki araştırmacıların yaptıkları çalışmalara dayanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Dünya Yaban Hayatını Koruma Vakfı (WWF) tarafından belirlenen çok önemli 9 alandan biri seçildi.

İçme su kaynağını kirletecek, hava kirliliğine sebep olacak, dağ keçileriyle yılkı atlarının doğal yaşamlarını tahrip edecek ve endemik bitkilere zarar verecek olan mermer ocağının yörede yapılacak arıcılık ve hayvancılık faaliyetlerini de olumsuz etkileyeceğinin anlatıldığı eylemde halk, taş ve mermer ocağı yapılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.