ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temelli: Bu halk Hacı Birlik'i sürükleyenlere oy vermeyecek

İdil'deki halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Bu halk Hacı Lokman Birlik'i yollarda sürükleyenlere oy mu verecek?" diye sordu.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 19:18

ŞIRNAK - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve beraberindeki heyet, 24 Haziran seçimleri kapsamında başlattıkları bölge ziyaretlerini, Şırnak'ın İdil ilçesindeki halk buluşmasıyla sonlandırdı.

Cizre'den uzun bir konvoyla kente gelen Temelli ve beraberindekiler, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kitle tarafından alkışlar ve zılgıtlarla karşılandı. İlçe merkezinde yapılan araç turunun ardından heyet parti binasında çiçeklerle karşılandı.

Burada halka hitap eden Temelli, "Çok bedel ödediniz. Bugün artık bu gidişata ve zalimliğe son verme zamanıdır" dedi. Geçtiğimiz günlerde AKP'li bir bakanın söylediği, "Şırnak'ta yüzde 99,9 oy alırız" sözlerini hatırlatan Temelli, "Bunlar şimdiden çalacakları oyun kılıfını hazırlıyorlar. Sandıklara ipotek koymaya çalışıyorlar. Bu halk Hacı Lokman Birlik'i yollarda sürükleyenlere oy mu verecek? Bu halk evlerini yıkan, bodrumlarda çocuklarını yakanlara oy mu verecek? Asla" diye belirtti.

Siyasetin engellendiği yerde faşizmin olduğunu ve bütün hakların gasp edildiğini kaydeden Temelli, "İşte bu yüzden hepimiz siyaset yapacağız. Oylarımıza sahip çıkarken, irademize ve sandığımıza sahip çıkacağız. Tecrit bugün her yerde. Bu tecridi kırmanın yolu, siyaset yapmaktan, sandığa gitmekten, oylarımıza sahip çıkmaktan geçiyor. Eğer bunu yapmazsanız bu tecrit devam eder. İmralı'daki tecrit bütün Türkiye'yi kaplar. İmralı'daki tecride son vermek, tüm tutuklu arkadaşlarımızın özgürlüğe kavuşması için sandıklara sahip çıkacağız" diye konuştu.

'YİNE BARAJLARI YIKACAĞIZ'

HDP'nin hesaba katılmadığı bir durumun çözüm getirmeyeceğinin altını çizen Temelli, şu sözlerle konuşmasını tamamladı: "Bu denklemin çözümü bizden geçiyor. Denklemin çözümü Türkiye halklarının ortak yaşam iradesinden geçiyor. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde barajları yıktık. 24 Haziran'da da kafalarına taş olup düşeceğiz. Yine barajları yıkacağız."

Buluşma, "Biz'ler HDP, Biz'ler Meclis'e" sloganıyla son buldu.