ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temelli: AKP 24 Haziran'da baş aşağı düşecek

Cizre'de halka seslenen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, AKP'nin 24 Haziran seçimlerinde baş aşağı düşeceğini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 15:46

ŞIRNAK - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve beraberindekiler, 24 Haziran baskın seçim çalışmaları kapsamında geldikleri Şırnak ve ilçelerinde ziyaretlerini sürdürüyor. Temelli ve beraberindekiler, sabah saatlerinde çok sayıda araçtan oluşan konvoyla Silopi ilçesinde seçim turu yaptı. Kentin işlek caddelerinden geçen HDP'nin konvoyuna halk yoğun ilgi gösterdi. Geçtiği her yerde zafer işaretleriyle karşılanan konvoya, araçlar da korna çalarak destek verdi.

OKULLARI BOŞALTAN ÇOCUKLAR KONVOYA KATILDI

Silopi'deki şehir turunun ardından heyet, Cizre'ye doğru yola çıktı. HDP konvoyu kent girişinde bulunan polis kontrol noktasında bir süre GBT kontrolü için bekletildi. Yol kenarında bulunan 7'den 70'e herkesin zafer işaretleri ve zılgıtlarıyla karşılanan konvoy, ilgiden dolayı yol almakta zorlandı. Cizre-Silopi karayolunda halkı selamlayan heyetin konvoyu daha sonra mahallelerde seçim turu attı. Çocukların bisikletleriyle öncülük ettiği konvoydan çalınan Kürtçe şarkılar, okullarda derste olan öğrencileri sokağa döktü. Renkli görüntülere sahne olan şehir turu, HDP ilçe binası önüne kadar devam etti.

Temelli ve beraberindeki heyet, parti binalarının bahçesinde halkla biraraya geldi. Temelli, "Botanlılar, siz Türkiye'nin umudusunuz" diyerek, halkı selamladı. Cizre'nin çok acı çektiğini ve büyük bedeller ödediğine dikkat çeken Temelli, "sokağa çıkma yasağı" sırasında mahsur kaldıkları evlerin bodrum katlarında ambulans beklerken yakılarak öldürülen kişileri hatırlattı. "Burada bir insanlık suçu yaşandı" diyen Temelli, yaşananları asla unutmayacaklarını vurguladı. Bunun üzerine kitleden yükselen, "Şehit namirin" sloganlarına cevap veren Temelli, "Yargı bağımsız olduğunda hesap verecekler. Bizler iktidar olduğumuzda bunun hesabını soracağız. Sanıyorlar ki; işledikleri suçun üzerini bina dikerek silecekler. İşledikleri suçu örtbas etmek için akla hayale gelmeyen oyunlar yapıyorlar" şeklinde konuştu.

'BAŞ AŞAĞI DÜŞECEKSİN'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçimler hakkında yaptığı, "24 Haziran dönüm noktası olacak" açıklamasına cevap veren Temelli, "Evet, bir dönüm noktası olacak. Öyle bir dönüm noktası olacak ki baş aşağı düşeceksin. Ancak bu ülkenin halklarının uçurumdan baş aşağı düşmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Temelli, Kürt sorununun çözülmemesinden kaynaklı birçok sorunun ortaya çıktığını belirterek, sorunun çözümü halinde tüm sorunların çözüleceğini ifade etti. "AKP iktidarı, 16 yıldır yol yapmakla övünüyor" diyerek, bölge belediyelerine atanan kayyumların yaptığı yolları ve yolsuzlukları eleştiren Temelli, "Bunu Botan'daki yollardan görüyoruz. Sağlık politikalarıyla övünüyorlar. Hastanelerin durumu ortada. Okullar yaptık diyorlar. Okulların içerisinde eğitim yok" diye konuştu.

'HDP YOKSA ÇÖZÜM DE YOK'

Ankara'da yapılan ittifak görüşmeleri hakkında da konuşan Temelli, "Ötekiler de şu an sağdan sayıyorlar. Bir sonuç elde edemiyorlar. Çünkü hesaba HDP'yi katmıyorlar. Hesabın içinde HDP yoksa çözüm de yok. Ha o sağdan saymışsınız, ha bu sağdan saymışsınız; bu hesabı soldan saymadığınız sürece çözüm yok. Bu hesabı soldan sayacaksınız. Çözüm bu ülkenin emekçisi, kadını, gencinde. Yoksa Ankara'dan sağdan say aynı sonuç. Çözüm Botan'da, Cizre'de."

Seçimlerde Türkiye'nin adayını çıkaracaklarını dile getiren Temelli, şöyle devam etti: "Sandıklarımıza, siyasi irademize ve oylarımıza sahip çıkacağız. Yaşamını yitiren arkadaşlarımıza, halkımıza sözümüz var. Bizler geleceğiz. Biz bu halkın, hakların özgürlük yoluyuz. Siyasi yapılar, emek ve demokrasi güçlerinin hepsini faşizme karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz."