ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hileler yasallaştı, YSK Başkanı rahat: Tüm tedbirleri aldık

16 Nisan referandumunda mühürsüz zarf ve pusulaları kabul ederek gayrimeşru referandumu onaylayan YSK'nın Başkanı Sadi Güven, seçim güvenliğiyle ilgili kaygıları "algı oluşturmak" olarak yorumladı.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 11:45

ANKARA- 16 Nisan referandumundaki tüm hilelerin yasallaşmasının ardından YSK Başkanı Sadi Güven, kamuoyunun içine su serpti.

Seçim güvenliği konusunda siyasi parti liderlerinin kaygılarına ilişkin konuşan YSK Başkanı, "Seçim güvenliğiyle ilgili tüm tedbirlerimizi aldık" dedi.

Seçim takvimini açıkladıklarını, herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ve buna uygun olarak genelgeleri yayınladıklarını belirten Güven, seçimler başlamadan seçim güvenliğinin gündeme getirilmesinin, "algı oluşturmak" amacı taşıdığını savundu.

Bağımsız adayların başvurusu için gerekli imzayı yurt dışındaki seçmenlerin nasıl atacağı yönünde bir soru yöneltilen Güven, "Yasanın gereğini yerine getirdik. Çok kısa süre içinde bize bu görev verildi. 1 gün sonra da seçim takvimi yayınladık. Süre çok kısa, hata yapmamak gerekir. Hata yapmayacak şekilde yapılanmak gerekir. Yasa seçim kurullarına müracaatı öngördü biz de yasanın gereğini yerine getirdik" dedi.

Güven, şu ifadeleri kullandı: "Seçim güvenliğiyle ilgili tüm tedbirlerimizi aldık. Biz son 5 seçimdir Türkiye'de oy kullanılan 160 bin 05 sandığın tüm sonuçlarını, ıslak imzalı olarak sistemimize yükledik. Bugüne kadar bunların değiştirildiği yolunda bize herhangi bir itiraz gelmedi. Burada siyasi partilere büyük görev düşüyor. Siyasi partilere, her seçim döneminde olduğu gibi sandık kurullarına verecekleri görevlileri eğitmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı ile anlaştık. Halk Eğitimlerde eğitim veriyoruz, oraya sandıkta görevlendirecekleri görevlilerini göndersinler, eğitim verelim. Sandıkların tamamına temsilcilerini, müşahitlerini göndersinler. Türkiye'de seçimler başlamadan seçim sonuçları üzerinden algı oluşturmanın anlamı yok. Seçimler güvenli, mükerrer seçmen yok, sahte seçmen yok, 'sahte oy pusulası kullanıldı' diye bir iddia yok. Bütün bunlar yokken, daha seçim başlamadan seçim güvenliği üzerinde tartışma yapmak çok doğru değil."