ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Demirtaş ve Önder'e 5'er yıl hapis istemi

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında Newroz konuşmaları nedeniyle 5'er yıl hapis cezası istendi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 14:39

İSTANBUL- HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in 2013 İstanbul Newroz'undaki konuşmaları nedeniyle yargılandığı dava savcı mütalaasını sundu.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Cezaevi Kampüsü'ndeki duruşma salonunda görülen duruşmaya, başka bir davadan tutuklu bulunan Demirtaş, sağlık sorunları gerekçesiyle katılmadı. Önder ise hazır bulundu.

Duruşmayı HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve milletvekilleri Erol Dora, Hüda Kaya, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, İHD yöneticileri ile uluslararası bir heyet izledi. Duruşmaya bir HDP'li boynunda Demirtaş atkısı ile geldi. Ancak atkı, "Cezaevi mıntıkasında yasak" denilerek alındı.

ASKERLER AVUKATLARIN ETRAFINI SARDI

Duruşma başlar başlamaz mahkeme heyeti başkanı, savcının mütalaasını sunmasını istedi. Sanık avukatları ise duruma itiraz etti. Mahkeme başkanı, avukatların konuşarak duruşma düzenini bozduğu iddiasıyla mahkeme salonundan çıkarılmasına karar verdi. Askerler avukatların etrafını sararken mahkeme heyeti cübbelerini bırakarak salondan çıktı.

Avukatlar ve izleyiciler de durumu protesto ederek salonu terk etti. Bir süre sonra mahkeme heyeti salona geldi. Savcı da mütalaasını açıkladı.

Savcı, Demirtaş ve Önder'e "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 5'er yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Demirtaş'ın bir sonraki duruşmada SEGBİS ile hazır edilmesine karar verdi ve duruşmayı 8 Haziran'a erteledi. Karar duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde görülecek.

DEMİRTAŞ: HIZLANDIRILMIŞ YARGILAMA İLE ADİL YARGILANMA HAKKI İHLAL EDİLİYOR

Bu arada, Selahattin Demirtaş mahkemeye gönderdiği dilekçede duruşmaya katılmama gerekçesini açıklarken, davadaki hukuksuzluklara da dikkat çekti.

16 Nisan 2018 tarihli duruşma tutanağının kendisine tebliğ edilmediğini ve 30 Nisan 2018'de duruşma yapılacağına dair herhangi bir tebligatta da bulunulmadığını ifade eden Demirtaş, "Hızlandırılmış yargılama adı altında mahkemeniz savunma hakkıma, adil yargılanma hakkıma saygı göstermeyerek açık yasa ihlalleri yapmaktadır. Aslında derhal beraat kararı verilmesi gereken bu dosyada gerçeklerin ortaya çıkmasına yönelik taleplerimiz de reddedilmektedir. Hiçbir şekilde adil yargılama yapmayacağı net olarak anlaşılan heyetinizin yapacağı en doğru şey davadan çekilmek olmalıdır" dedi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nin benzer dosyalarda 2-3 aylık periyotlarla duruşma yaptığını hatırlatan Demirtaş, "Mahkemeniz ne hikmetse bu dosyada 15 günde bir duruşma yapmaktadır. Savunma hazırlığı için talep ettiğimiz makul ve yeterli süre dahi verilmemektedir" dedi.

Demirtaş, savunma hazırlığı yaptığı çok sayıda davanın varlığı, seçim sürecine girilmiş olması, siyasi görevlerinin halen devam ediyor olması gibi hususların gözetilmesini, sağlık sorunlarının dikkate alınmasını ve duruşmanın ileri bir tarihe bırakılmasını talep etti.