ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Beştaş: Demirtaş’ı alanlarda görmeye cesaretleri yok

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş bugün Silivri'de görülen Demirtaş ve Önder davası sonrasında yaptığı açıklamada "Demirtaş’ı alanlarda görmeye cesaretiniz varsa serbest bırakın" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 16:26

İSTANBUL- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder'in yargılandıkları davada 5'er yıl hapis istenmesine tepki gösterdi. Savcılık savunmaları almadan mütalaa verip ceza isterken dava 8 Haziran’a ertelendi.

Duruşma sonrası açıklama yapan Beştaş, "Demirtaş'ın etrafında kenetlenerek 24 Haziran’dan büyük bir güçle ve kararlılıkla çıkarak hepsinin özgürlüğünü sağlayacağız" dedi. Mahkeme heyetini keyfi ve siyasi davrandığını vurgulayan Beştaş,"Bizi mahkemeler önünde tutarak, keyfi yargılamaları devam ettirerek, sandıklardan kendilerinin çıkacaklarını sanıyorlar ama büyük bir yanılgı içerisindeler. HDP umuttur, cesarettir. Bizler umudumuzla, cesaretimizle, direnişimizle kazanacağız" dedi.

PANİK SEÇİMİN PANİK YARGILAMASI

Duruşmayı 'vahim bir tablo' olarak değerlendiren ve mahkeme heyetinin yargılama yapmadığını, sadece aldığı talimatları alelacele yetiştirmeye çalıştığını ifade eden Beştaş, "Panik seçime gidenler panik yargılamalar da yapıyor. Bu yargılamalara ben hukukçu olarak yargılama diyemem" dedi. Önder ve Demirtaş'ın savunma yapmamışken "savunma yapılmıştır" diye kabul edilmesini eleştirdi.

Beştaş konuşmasının devamında, "Adalet Bakanlığı’nın, Meclis’te beyan ettiğimiz gibi mahkemelere talimat verdiği belgelenmiştir. Demirtaş’ı mahkemelere çıkarmayın diyen gizli belgeleri açıkladık, halen Adalet Bakanı bir açıklama yapmamıştır" dedi.

DEMİRTAŞ'I ALANLARDA GÖRMEYE CESARETİNİZ YOK

Beştaş, Demirtaş’ın ve Sırrı Süreyya Önder’in 2013’te Newroz'da yaptıkları konuşmalar nedeniyle yargılandıklarını belirtti ve "Siyasete yargıyı dahil etmeyin, siyaset mahkeme salonlarında değil meydanlarda yapılır. Demirtaş’ı alanlarda görmeye cesaretiniz varsa serbest bırakın" diye konuştu.

AKP'nin korkaklıkla tarihe yazılacağını ve savcının cezayı kendi özgür iradesi ile istemediğini belirttiği konuşmasında Hitler döneminde bile savcıların birebir talimatlandırılmadığını ifade etti.

RAKİPLERİNİ REHİN ALAN SİYASET

"2 çağrımız daha var" diyen Beştaş, Erdoğan ve Bahçeli'ye seslenerek "panik seçiminize, korku seçiminize bir nebze olsun adalet katmak istiyorsanız Demirtaş’ı derhal serbest bırakın. Demirtaş özgür koşullarda alanlarda sizinle karşı karşıya gelsin" dedi. Rakiplerin rehin alındığı siyasetin faşizm olduğunu dile getiren Beştaş, "Demirtaş’ı hapiste rehin tutarak halkı teslim almaya çalışıyorsanız, yanılıyorsunuz. Hepimiz Demirtaş’ız, Yüksekdağ’ız, Gültan Kışanak’ız. Bu bayrağı asla yere düşürmeyeceğiz" diye belirtti.

Gazetecilerin, "Demirtaş’ın adaylığı önünde hukuki bir engel olursa adayınız kim olacak?" sorusuna Beştaş'ın cevabı "Biz adayımızı mahkeme kararına göre değil halkın isteği ile belirliyoruz. Mahkemelerin kararı bizim kararımızı etkilemeyecektir." oldu.