ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

14 HPG'li kimsesizler mezarlığına defnedildi

Amonoslar'da farklı tarihlerde yaşamını yitiren HPG gerillalarının kimliği belirlenmesine rağmen ailelerine verilmeyip kimsesizler mezarlığına defnedildi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 13:56

ADANA- Amanoslar'da farklı tarihlerde yaşamını yitiren HPG gerillalarının cenazeleri teşhis edilmesine rağmen ailelerine verilmiyor. 20 cenazenin kimsesizler mezarlığına defnedildiği öğrenildi.

Amanos Dağları'nda Mart ve Nisan ayı içerisinde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren ve HPG'li olduğu belirtilen 23 cenazeden şu ana kadar sadece 3'ü ailelerine teslim edildi. Daha önce farklı tarihlerde 14 cenazenin kimsesizler mezarlığına defnedildiği Adana'da, en son Osmaniye'de tutulan 6 cenazenin daha Adana Adli Tıp Kurumu'na getirilerek, buradaki işlemlerin ardından kimsesizler mezarlığına defnedildiği öğrenildi.

CENAZELERDE YANIK İZİ VAR

Sabah saatlerinde çok sayıda aile teşhis için Adana'ya gelerek Adli Tıp Kurumu Morgu'nda çekilen fotoğraflar üzerinden cenazeleri teşhis etmeye çalıştı. Ailelerden DNA örneği alınırken, aileler fotoğraflar üzerinde yapılan teşhiste cenazelerde yanık ve ciddi tahribat olduğunu söyledi.

Aileler, "Bize sadece çekilen fotoğrafları gösteriyorlar. Çoğu tanınacak halde değil" dedi.