ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Beyazıt Meydanı 'üniversiteme dokunma' sloganıyla çınladı

İstanbul Üniversitesi öğrencileri fakültelerinin bölünmesini öngören yasa tasarısına karşı eylemlerine devam ediyor. Beyazıt meydanında yapılan eylemde çarşamba günü Mecliste görüşülmesi beklenen tasarının iptali istendi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 19:09

İSTANBUL- Fakültelerinin bölünmesine karşı çıkan İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencilerinin eylemleri bugün de sürdü. Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nde toplanan çok sayıda öğrenci sloganlarla Beyazıt meydanına yürüdü. İÜ ana kapı önünde yapılan konuşmalarda Mecliste görüşülecek yasa tasarısının iptal edilmesi talep edildi.

Burada öğrencilere hitap eden Prof. Dr. Raşit Tükel, şunları söyledi: "Toplam 12 üniversitenin bölünmesiyle ilgili yasa tasarısı çarşamba günü Meclis Genel Kurulu'na getiriliyor. Biz aslında bazı sorularımıza yanıt istiyoruz. Neden İstanbul Üniversitesi bölünmek isteniyor? Bunun bildiğiniz bir gerekçesi var mı? YÖK'ün en az iki yıl önce bu kararı almış olduğunu öğrenmiş olduk ama bu karar bilimsel ve akademik ortamda tartışılmadı. Hatta bilgisi dahi kimseye ulaştırılmadı ve bir anda biz karşımızda bu yasa tasarısını bulduk. Peki bir gerekçe var mı bildiğimiz? Hayır. Açıklanmış bir gerekçe yok. Üniversitenin büyük olması bir gerekçe olabilir mi? Üniversitelerin öğrenci sayısının fazla olması gerekçe olabilir mi?"

Tükel, konuşmasını şöyle sürdürdü: "2000 ile 2015 yılları arasında Avrupa Birliği ülkelerinde 92 üniversite birleştirilmiş durumda. Yani üniversiteler bölünmüyor tam tersi birleşiyor. 5 yılda İstanbul Üniversitesi'ne 20 bin yeni öğrenci katılıyor ancak öğretim üyesi artmıyor, azalıyor. Akademik personel artmıyor azalıyor. Genel kurula gelecek bu yasa tasarısı hiçbir bilimsel yaklaşıma, hiçbir akademik yaklaşıma, değerlendirmeye tabii tutulmamıştır. Tam tersi siyasi bir karardır. Üniversitelerin bölünmesi üniversiteleri geliştirmeyecek. İstanbul Üniversitesi'ni tarihinden koparacaktır. Bu yasa tasarısı bir an önce çekilmelidir. Üniversitelerin bölünmesi akademiyi güçsüzleştirir. Üniversitenin bölünmemesi için gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz."