ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İstanbul 1 Mayıs programı açıklandı

İstanbul'da Maltepe'de kutlanacak olan işçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs mitingi için üç ayrı koldan yürüyüş düzenlenecek.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 17:13

İSTANBUL- Türkiye halkları yarın 1 Mayıs meydanlarını dolduracak. Sömürüye, yoksulluğa ve faşizme karşı alanlara çıkacak olan işçi sınıfı ve ezilenler, taleplerini haykıracak. Kutlamaların kalbi her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul.

Taksim Meydanı bu yıl da işçilere yasaklı. Sendikalar, 1 Mayıs'ta Maltepe'de olacak.

1 Mayıs mitingi için üç ayrı koldan yürüyüş düzenlenecek. Toplanma saati 11.00 olarak açıklandı.

3 KOLDAN YÜRÜYÜŞ

DİSK ve Türk-İş'e bağlı sendikaların İstanbul şubeleri ile CHP ve EMEP, Turgut Özal Sahil Bulvarı Kartal-Cevizli tarafında toplanacak.

KESK, TMMOB, TTB, HDP, ESP, SYKP, Devrimci Parti, Yeşiller ve Sol Gelecek ise Turgut Özal Sahil Bulvarı İdealtepe tarafında (Büyükyalı caddesi ile kesiştiği nokta) toplanarak, Maltepe alanına yürüyecek.

Aralarında Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi'nin de bulunduğu siyasi parti ve örgütler ise Feyzullah Caddesi'nde toplanarak, Kartal-Cevizli tarafındaki kola katılacak.

Miting programı saat 13.00'da başlayacak. Konuşmaların yanı sıra sanatçılar da sahne alacak. Genco Erkal ve Rutkay Aziz şiirleriyle, Erdal Güney, Rewşan Çeliker, Erdal Erzincan, Yasemin Göksu ve Mervan Tan şarkılarıyla 1 Mayıs'ı kutlayacak. DİSK Korosu da işçi marşları seslendirecek.

Öte yandan, Taksim'e de çağrılar yapılıyor. Halk Cephesi, Alınteri, Mücadele Birliği, Partizan, Nakliyat-İş ve Birleşik Metal-İş 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını açıkladı.

TAKSİM'E BARİYERLER GETİRİLDİ

Yasaklanan Taksim Meydanı'na bariyerler bugünden yerleştirilmeye başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından gece saat 01.00'den itibaren TIR'larla getirilen bariyerler, İstiklal Caddesi girişi, Cumhuriyet Anıtı çevresi gibi kritik noktalara konuldu. İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm yollara da bariyerler indirildi. Bariyerlerin bu gece kurulması bekleniyor.

1 Mayıs kutlamaları nedeniyle yarın bazı yollar da trafiğe kapatılacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, yarın saat 04.00'dan etkinlik bitimine kadar kapatılacak yollar şöyle: Taksim Meydanı'na çıkan Tarlabaşı Bulvarı, Mete Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Sıraselviler Caddesi, Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi.

Yolların kapalı olması nedeniyle Unkapanı Köprüsü'nden ve Perşembe Pazarı'ndan gelen akım, Kasımpaşa ve Karaköy istikametine yönlendirilecek. Kasımpaşa'dan gelen akım, tuz ambarı ışıklardan Hasköy ve Karaköy istikametine yönlendirilecek. Dolapdere'den gelen akım, Divan Kavşağı'ndan tünel üzerinden Şişli istikametine veya stat üzerinden Beşiktaş istikametine yönlendirilecek. Dolmabahçe Gazhane Caddesi'nden gelen akım, Gümüşsuyu'na verilmeden Beşiktaş ve Karaköy istikametine yönlendirilecek. Şişhane'den gelen akım, Kasımpaşa ve Unkapanı Köprü istikametine yönlendirilecek. Şişli'den gelen akım, Yedikuyular Caddesine ve tünel Taksim tünel üzerinden Beşiktaş istikametine yönlendirilecek.

Defterdar Yokuşu'ndan Taksim'e çıkan yol kapatılarak, Firuzağa meydan akım Akarsu yokuşu ve Taktaki yokuşu istikametine verilecek. Mebusan Yokuşu Caddesi çıkış istikameti Meclis-i Mebusan Caddesiyle kesişim noktasından kapatılarak, akım Karaköy istikametine verilecek.

Halaskargazi Caddesi'ne alternatif olarak akım ise Abide-i Hürriyet Caddesi istikametine yönlendirilecek.

MALTEPE İÇİN KAPATILACAK YOLLAR

Maltepe'de kutlanacak 1 Mayıs için ise kapanacak yollar şöyle: Turgut Özal Bulvarı, (Büyükyalı Köprüsü ile Piri Reis Caddesi kavşağı arasında kalan kısım) ve bu caddeye çıkan tüm sokaklar, Feyzullah Caddesi, (Maltepe Bağdat Caddesi ile İstasyon Caddesi arasında kalan kısım), Maltepe İstasyon Caddesi, (Feyzullah Caddesi kavşağından Şehit Nedim Özpolat Sokak kavşağına kadar olan kısım) ve Şehit Nedim Özpolat Sokağı.

Büyükyalı Caddesi, Maltepe Bağdat Caddesi, D-100 ve Mimar Sinan Caddesi istikametine yönlendirileceği açıklandı.