ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDK: Artık kazanma sırası emek, demokrasi ve özgürlük güçlerinde

Halkların Demokratik Kongresi, emekçileri 1 Mayıs'ta alanlara çağırarak, "Artık kazanma sırası emek, demokrasi ve özgürlük güçlerinde. Çözüm birlikte mücadelede" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 15:24

HABER MERKEZİ - Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından yayınlanan açıklamada "Bugün Türkiye’nin her yerinde 1 Mayıs’ı kutlayanlar, yarın 2 Mayıs’ta ve ertesinde de hep birlikte olmalı, kararlılıkla, birlikte yürüyerek çoğalmalıyız. 24 Haziran’a kadar her gün meydanları, alanları ve sokakları boş bırakmamalıyız" denildi.

HDK açıklamasında, "Uluslararası sermaye ve onların taşeronu haline gelmiş patronlar, özgürlüğü, demokrasiyi, adaleti ve barışı, kazançları ya da kârları önünde engel olarak gördükleri için AKP iktidarının ve onun MHP ile ittifakının devamını istiyorlar. Bununla birlikte, 24 Haziran’da kurulacak seçim sandıklarından bu iktidarın, bu ittifakın çıkmaması mümkün ve başarılabilir." diye belirtildi.

Açıklamanın devamında özetle şunlar kaydedildi: "Bugün Türkiye’nin her yerinde 1 Mayıs’ı kutlayanlar, yarın 2 Mayıs’ta ve ertesinde de hep birlikte olmalı, kararlılıkla, birlikte yürüyerek çoğalmalıyız. Bu topraklarda ezilen ve ötekileştirilen hiç kimseyi dışarıda bırakmadan, 'yaşadıklarımızı değiştirebileceğimiz' umudunu güçlendirilmeliyiz, başat kılmalıyız. Bugün olduğu gibi, 24 Haziran’a kadar her gün meydanları, alanları ve sokakları boş bırakmamalıyız."

"Gezi-Haziran İsyanı’nda, 7 Haziran 2015 seçiminde ve 16 Nisan 2017 Referandumu’nda kendi kimlikleriyle, orta amaç için birlikte çalışanlar, mücadele edenler olarak, başarmış ve kazanmıştık. Şimdi, yarınlar için daha fazlasını gerçekleştirmeye ihtiyaç var ve bunu başaracağımıza inanmalıyz."

"Erken seçim kararı ve gerekçesi, tek adam iktidarı ve ittifak blokunun çöküş ve bitiş açmazı içinde yaşadığı korkuyu gözler önüne sermektedir. Ama aynı zamanda bu zulüm iktidarını durdurmayı ve yenmeyi başarabileceğimizin en önemli işaretidir. 16 yıllık AKP iktidarı, en zayıf dönemini yaşıyor. Artık kazanma sırası emek, demokrasi ve özgürlük güçlerinde.
Çözüm ortak tarihimizden çıkaracağımız derste. Çözüm birlikte mücadelede. Yaşasın 1 Mayıs."