ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, enflasyon tahminini 0.5 puan artırarak yüzde 8.4'e çıkardıklarını açıkladı. Çetinkaya, TL'nin diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine göre daha fazla değer kaybettiğini de söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 11:56

ANKARA- Merkez Bankası, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Ocak ayında yüzde 7'den yüzde 7.9'a yükseltilen 2018 yıl sonu enflasyon tahmini yukarı yönlü revize edildi. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon tahminini 0.5 puan artırarak yüzde 8.4'e çıkardıklarını açıkladı.

Çetinkaya, açıklamasında, ekonomideki kötü gidişatı da gizleyemedi. İlk çeyrekte çekirdek enflasyon göstergelerinde iyileşmenin sınırlı kaldığını ve iktisadi faaliyetin de ivme kaybettiğini söyleyen Çetinkaya, "Kredilerin 2017 yılının son çeyreğinden bu yana bir miktar ivme kaybettiği gözlenmektedir" dedi.

TL DAHA FAZLA DEĞER KAYBETTİ

Çetinkaya, şöyle devam etti: "Sistemin fonlama ihtiyacı kasımdan bu yana tamamen GLP'den (Geç Likidite Penceresi) sağlanıyor. TL diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine kıyasla daha fazla değer kaybetti ve daha dalgalı bir seyir izledi. Finansal koşullar yılın ilk çeyreğinde bir miktar sıkılaştı. İlk çeyrekte gıda enflasyonu öngörülerimizle oldukça uyumlu gerçekleşti. İthalat fiyatlarındaki yükselişin fiyatlama davranışları üzerindeki etkisini yakından takip ediyoruz. İthalat fiyatlarındaki artış enflasyondaki yükselişte belirleyici oldu."

İşsizlik oranının gerilemeye devam edeceğini tahmin ettiklerini savunan Çetinkaya, "Petrol fiyatları varsayımını 2018 için 66 dolardan 68 dolara, 2019 için 62 dolardan 65 dolara yükselttik. Gıda enflasyonu varsayımını 2018 ve 2019 için yüzde 7 olarak koruduk" dedi.