ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Mahkeme: Ucuz ekmek satılamaz

Antalya'da 1 liralık ekmeği 75 kuruşa sattığı için Ekmek Üreticileri Federasyonu Antalya Şubesi'nce dava edilen market işletmecisi Ragıp Savaş'ın yargılandığı davada mahkeme heyeti, 87 kuruşluk maliyet fiyatından ucuza satılamayacağına hükmetti.

Etkin Haber Ajansı / 30 Nisan 2018 Pazartesi, 20:05

ANTALYA- Kepez ilçesi Teomanpaşa Mahallesi'nde market işleten Ragıp Şahin hakkında fırın ve marketlerde 1 liraya satılan ekmeği 75 kuruşa satarak, 'haksız rekabete yol açtığı' iddiasıyla dava açıldı. Antalya 3. Asliye Ticaret Mahkemesi, ekmeğin ortalama maliyetinin 87 kuruş olduğuna ve bu fiyatın altında satılmasının uygun olmadığına karar verdi.

İşletmeci Ragıp Şahin o dönem Antalya Fırıncılar Odası'nın kendisine 1 liranın altında ekmek satmaması yönünde fırıncılara baskı uyguladığını ileri sürdü. Fırıncıların kendi aralarında "Kimse kimsenin bakkalına ekmek satmayacak" diye gizli anlaşma yaptığını iddia eden Şahin, "Tabi bu anlaşmanın herhangi bir evrakı yok. 1 TL'nin altında hiçbir market veya bakkala ekmek sattırmamak için fırıncılar korkutuyor. Eğer satan olursa o markete ekmek verilmeyeceği uyarısında bulunuyorlar. Antalya ekmeğinin yüzde 70'ini Kepez ilçesi tüketiyor. Burası varoş bölgesi. Fırıncılar kendi çıkarlarını düşünüyor. Vatandaşı düşünen yok" dedi.

Şahin, ekmeği ucuza sattğı için 1 yıl boyunca yerel fırıncılardan ekmek alamadığını belirtti. Halk, fırıncıları ve mahkeme heyetinin kararını eleştirdi.