ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temelli: Burada Kürt, Ankara'da kurt oluyorlar

Şırnak'ta kitleye seslenen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP'siz hiçbir hesabın tutmayacağının altını çizerek, AKP-MHP ittifakını "Buraya gelince Kürt olduklarını hatırlıyorlar. Burada Kürt, Ankara'da kurt oluyorlar" diye eleştirdi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Nisan 2018 Pazar, 17:50

ŞIRNAK - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve beraberindekiler, bugün "sokağa çıkma yasağı" sonrası birçok mahallesi yerle bir edilen Şırnak'ta halkla buluştu.

Kent merkezinde şehir turu yapan konvoya, araçlar kornalarıyla destek verirken, halk evlerin balkonlarında zafer işaretiyle coşkuya katıldı. Kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı ve zılgıtların çekildiği salon hıncahınç dolup taştı. Kitle salon dışına taşarken, "Em nebin yek, em ê herin yek bi yek" yazılı pankart ve parti bayrakları salona asıldı.

Saygı duruşunun ardından konuşan HDP kent milletvekili Aycan İrmez, Şırnak halkının, sokağa çıkma yasakları sırasında kendilerine yaşatılanların hesabını seçimde soracağını söyledi. İrmez, cansız bedeni zırhlı araç arkasında sürüklenen Hacı Birlik dosyasında ismi geçen polisin AKP'den aday olduğunu hatırlattı.

'BOTAN'DAN HAKİKATİN SESİ YÜKSELİYOR'

Daha sonra alkış ve zılgıtlar eşliğinde kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkan Temelli, katılımcıları Kürtçe selamladıktan sonra, "Botan'da hakikatin sesi, yalana, zulme ve şiddete karşı yükseliyor" dedi. Baskın seçim kararı ile muhalefetin hazırlıksız yakalanmak istendiğine dikkat çeken Temelli, kendilerinin 40 yıldır buna hazır olduğuna vurguladı. "Sizler savaş ve yolsuzluk politikalarıyla ayakta duranlardansınız. Sizler yalan iktidarısınız" diyerek AKP'ye seslenen Temelli, "Halka yalan söyleyerek, halkı kandırarak iktidarınızı devam ettirmeye çalışıyorsunuz. O yalanlara karşı bugün hakikatin sesi her yerde yükselecektir. 24 Haziran savaş iktidarından kurtulma günüdür. Hep birlikte bunları süpürüp tarihin çöplüğüne atacağız" diye konuştu.

Savaş politikaları, insanları baskı altında tutarak ve zulme mahkum ederek ayakta durmaya çalışan bir iktidarın var olduğunu dile getiren Temelli, "İktidar kentlerimizi ve evlerimizi yıktı. Çocuklarımız bizden aldı. Kürde dair ne varsa yok etmeye çalıştı. Kürtten gelen her talebe kulaklarını tıkadı. Kürde düşmanlık üzerinde kendini var etmeye çalışan bir iktidar var. Kürde düşmanlık değil, Kürtlerle beraber Kürt sorununu çözersen bu ülkeye huzur ve barış gelir. Ortadoğu'ya barış gelir."

Federe Kürdistan Bölgesi'nde yapılan referandumda hükümetin takındığı tutum ve Efrin'de yapılanlara ilişkin konuşan Temelli, "Akla hayale gelmeyecek insanlar ve çetelerle bir araya geliyorlar. Irak Kürdistan'ında halklar kendi kaderini belirleme hakkında sahip olsa, bunun sana ne zararı var? Tam tersine orada kurulacak olan yeni yaşam senin için, bu topraklar için de demokrasiye katkı sağlayacaktır. Senin demokrasi ve barışla işin yok. Bu Erdoğan iktidarının tekçi anlayışının tek derdi var. Suriye savaşı boyunca en huzurlu yer olan Efrin'e gidip yağmalıyorlar. Çünkü bu talancı bir zihniyet. Talanı orada ÖSO ile yapıyor. Burada ise bürokratları yapıyor. Halka ait ne varsa talan ediyorlar. Kendi gelecekleri ve siyasi ikballeri için" dedi.

'SARAYIN AMPULÜ İÇİN HALKIN IŞIĞINI SÖNDÜRÜYORLAR'

Türkiye'nin dünyadaki en adaletsiz ülkeler arasında ilk beş arasında yer aldığını vurgulayan Temelli, adaletsizliğin olduğu yerde iyi bir iktidar ve yönetimin olmasının mümkün olmayacağının dile getirdi. Halkın tüm kaynaklarının Saray'a taşındığını belirten Temelli, "Saray'ın ampulü yansın diye her evin ampulünü söndürüyorlar. İnsanları karanlığa mahkum ediyorlar. Karanlık bir geleceğe sürüklüyorlar. İşte bu karanlık gelecekten kurtulmak için 24 Haziran'da hep birlikte oyumuza ve geleceğimize sahip çıkacağız" diye belirtti.

Sözleri sık sık, "Direne direne kazanacağız" sloganı ile kesilen Temelli, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kazandık. Kazanmasaydık bunlar bu kadar korkar mıydı? Birbirlerinden korkuyorlar. Korku bunların hastalığı olmuş. Halklar kazandı. Bunu bildikleri için de her hileye ve şiddete başvuruyorlar. Dimdik ve onurlu bir şekilde ayaktayız. Asla baş eğmedik. Bunca saldırıya rağmen baş eğmedik. İşte kazanmak budur." Tutuklu HDP milletvekilleri ve partilerine dönük gözaltına değinen Temelli, "Bizi başımızı eğmeye çalışan bu yalan iktidarı şimdi gelmiş Şırnak'ta özeleştiri veriyor. 'Biz halka yukardan baktık' diyorlar. 16 yıldır hata yaptığınızı söylüyorduk. Şimdi mi aklınız başınıza geldi. Bütün Şırnak, Silopi, Cizre'yi yıktıktan sonra mı düzelteceksiniz. Hiç yüzleri kızarmadan buraya geliyorlar ve halen halktan oy istiyorlar. Ya siz daha kendinizi düzelmiyorsunuz. Yaptığınız evler ortada. Şimdi ilkokul çocuğuna ev çiz desen böyle ev çizmez. Bu mudur sizin düzelteceğiz dediğiniz şey?" dedi.

'BU HALK SANDIĞA SIĞMAZ'

Kentte halen yapımı devam eden TOKİ konutlarına tepki gösteren Temelli, "İnsanları evlerinden, yurdundan ettiniz. Bu evlere insanları hapsediyorsunuz. Bir yerde evlerin nasıl yapılacağına oranın halkı karar verir. Senin Ankara'dan getireceğin bürokratın yapacağı ev ancak bu kadar olur. Kibrit kutusu olsa ancak böyle olur. Bu halk kibrit kutusuna da sandığa da sığmaz. Şırnak'ı Şırnaklılar, Efrin'i Efrinliler, İzmir'i de İzmirliler yönetecek. Bunlar yönetemediği için kayyum atıyorlar. Bu düzen OHAL düzeni ve kayyum düzenidir. Bunlar kayyumcu zihniyettir. Belediyelerimiz de geri alacağız. Bu iktidarın insanlara verdiği şey, cezaevleridir" diye konuştu.

AKP-MHP ittifakına dikkat çeken Temelli, "Devletin güvenlik sorunu yok devletin beka sorunu var. Ancak anladık ki bu sorun Devlet Bahçeli'nin sorunuymuş. Onun beka sorunuymuş. Onun beka sorununu ortadan kaldırmak için gelip Kürtlere kurt işareti yapıyorlar. Batı'da söylemleri Kürt düşmanlığı üzerine, buraya gelince Kürt olduklarını hatırlıyorlar. Burada Kürt, Ankara'da kurt oluyorlar. Yolda ne içiyorsunuz da böyle değişiyorsunuz? Biz de gidip geliyoruz ama Ankara'da ne diyorsak Şırnak'ta da aynısını söylüyoruz" diye kaydetti.

'HDP'SİZ HESAP TUTMAZ'

Şırnak'ta 4-0 yapacaklarının altını çizen Temelli, sözlerini şöyle tamamladı: "Doları dört sıfır yaptınız. Şırnak'ta 4-0 yaparak sizin dolarınıza da cevabı vereceğiz. Kürt illerinden artık AKP'ye vekil yok. Kürt illerinde ne kadar vekil varsa Ankara'da olacak. Ama biz Türkiye partisiyiz. HDP olarak parlamentoda bunun için çalışacağız. Seçimlere kendi adayımız ile gideceğiz. Türkiye'nin en güçlü adayı ile gideceğiz. Çünkü bizim adayımızın gücü bu mücadeleden geliyor. Bizim adayımızın gücü programımız ve sözümüzden geliyor. Türkiye'nin önünü açacak olan 24 Haziran seçimlerinde bizim adayımız, birinci turun en güçlü adayı olarak çıkacaktır. İkinci turda da biz alacağız. Bizler kazanacağız. Biz yerel demokrasi ile bu ülkenin güçleneceğini düşünüyoruz. Ne hesap yaparlarsa yapsınlar HDP'siz hesap tutmaz. HDP olmadan demokrasi sorunu çözülmez. Aday pazarlığı yaparak, HDP'yi hesaba katmayarak yapacağınız hesap tutmaz."