ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Başaran: Yargının tutumu adil seçim sürecini hedeflemiyor

HDP Güngören İlçe binasına yapılan baskın ve yaşanan gözaltılara ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Başaran, "Yargının bu tutumu adil bir seçim sürecinin hedeflenmediğinin açık bir göstergesidir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Nisan 2018 Pazar, 17:28

ANKARA - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, yaklaşan baskın seçim ve 1 Mayıs'a ilişkin HDP Güngören İlçe binasında toplantı yapıldığı sırada İstanbul Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile baskın düzenlenmesini ve 39 HDP'linin gözalına alınmasını kınadı.

YAzılı açıklama yapan Başaran, "İktidarın baskılarına, saldırılarına ve hukuksuzluklarına rağmen siyasi çalışmalarına yılmadan devam eden il ve ilçe yöneticilerimiz ve üyelerimiz gözaltı ve tutuklamalar ile engellenmeye çalışılıyor. Parti il ve ilçe örgütlerimizin seçim kampanyası yürütmekten alıkonulmasını kınıyoruz ve protesto ediyoruz. Bu yapılan anayasal suçtur" dedi.

AKP/Saray iktidarının bu kirli hamleler ile amacına ulaşamayacağını vurgulayan Başaran, "Yargının bu tutumu adil bir seçim sürecinin hedeflenmediğinin açık bir göstergesidir" diye belirtti.

Gözaltında tutulan HDP'lilerin bir an evvel serbest bırakılmasını ve devam eden gözaltı ve tutuklama furyasının son bulmasını isteyen Başaran, "Bu baskılarla ne bizim seçim çalışmalarımızı engelleyebilirsiniz ne de iktidarınızın sonunun gelmesini…" diye kaydetti.