ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

1 Mayıs 1996'da katledilenler anıldı

1 Mayıs 1996'da Kadıköy'de katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent'i Kadıköy Belediyesi otoparkı önünde anıldı.

Etkin Haber Ajansı / 29 Nisan 2018 Pazar, 16:52

İSTANBUL - İstanbul 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1 Mayıs 1996'da Kadıköy'de katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent'i Kadıköy Belediyesi otoparkı önünde andı.

Anmaya HDP Milletvekili Lezgin Botan, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, DİSK eski Genel Başkanı Kani Beko, ESP ve çok sayıda kişi katıldı.

ESP üyeleri anmaya Hasan Albayrak'ın fotoğraflarını taşıyarak geldi. "Bijî 1 Gulan, yaşasın 1 Mayıs" ve "1 Mayıs'ta düşene, dövüşene bin selam" sloganlarının atıldığ anmada, yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Burada konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 1 Mayıslarda katledilenleri anmak için bugün bir kez daha alanlarda olduklarını belirterek, Türkiye'yi yönetenlerin, katliamlarla yüzleşmediğini söyledi. Bozgeyik, "Bizler, katliamları yapanların değil de özellikle katliama uğrayan işçi, emekçilerin ve yoldaşlarının yargılandığı bir süreci de hep birlikte yaşadık. Türkiye yeniden bir seçim sürecine evirildiği 24 Haziran'a hazırlanıyor. Kamu emekçileri, Türkiye'deki emek ve demokrasi güçleri olarak bir kez daha belirtmek istiyoruz ki özellikle yeni seçilecek demokratik siyasete, parlamentoya önemli bir görev düşmektedir. 1 Mayıs, Sivas, Çorum, 10 Ekim, Suruç, Diyarbakır katliamlarını yapanların açığa çıkartılması için büyük çaba göstermeliler. Türkiye'de yeni dönemde gerçeklerle yüzleşme ve bir adalet komisyonu kurularak bir an önce bu katliam suçlularının açığa çıkartılması gerekiyor. Bizler işçiler ve emekçiler olarak, bu katliamlar aydınlatılana, suçlular yargı önüne çıkartılana kadar bu taleplerimizi haykıracağız" diye kaydetti.

Anma, Albayrak, Odabaş ve Levent'i katledildiği yere bırakılan karanfillerin ardından sona erdi.