ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temelli: Bizden korkuyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve beraberindeki partililerle bölge turu kapsamında Siirt'e gitti. Temelli, konuşma yapacakları otobüsün Siirt'e girişine izin verilmemesine, "Korkuyorlar, korktukları için bunları yapıyorlar" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 19:06

HABER MERKEZİ - Seçim çalışmaları kapsamında bölge ziyaretlerini sürdüren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Siirt'te de ilgiyle karşılandı.

İlk olarak Siirt Kurtalan ilçesine geçen Temelli'yi araç konvoyu karşıladı. İlçe halkıyla bir araya gelen ve esnafları dolaşan Temelli, sorunları hakkında bilgi aldı. Yine 24 Haziran baskın seçiminde AKP-MHP ittifakına gereken dersin verilmesi gerektiğini dile getirdi. Temelli buradan Siirt kent merkezine hareket etti.

'TRAKTÖRÜ DAHİ FAZLA GÖRDÜLER'

HDP İl binası önünde toplanan Siirtliler Temelli'yi slogan ve alkışlarla karşıladı. Burada ilk olarak HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım halka seslendi. Temelli'nin halk buluşmasında konuşma yapmak üzere ayarlanan ses otobüsünün alana alınmamasına tepki gösteren Yıldırım, emniyet müdürlüğü yetkililerine, "Başka bir partiye otobüsler yasaklanmazken bugün HDP'ye yasaklanıyor. HDP'yi yasaklayarak nereye kadar kardeşlik var diyeceksiniz. Seçildiğim günden bu yana Siirt Emniyeti ile sürekli diyalog ile meseleleri çözmeye çalıştım. Bir partinin genel başkanına otobüs nasıl yasaklanabilir? Eş Başkanımız proleter bir kişidir. Traktör dahi istedik onu bile fazla gördüler" diye konuştu.

Yıldırım'ın konuşması sırasında halk yapılan uygulamayı yuhalayarak protesto etti.

'KORKTUKLARI İÇİN BUNLARI YAPIYORLAR'

HDP Eş Genel Başkanı Temelli ise halka Kürtçe selamlayarak başladığı konuşmasında, "Seçim dönemine denk gelen bölge gezilerimiz ile seçimin bir nevi startını verdik. Biz yeniden geleceğiz. Otobüslerden de sizlere yine sesleniriz. Olsun, siz bunlara gülün geçin. Eğer HDP küçük bir parti olsaydı dikkate almazlardı. Ama HDP büyük bir parti olduğu için bu uygulamaları yapıyorlar. Korkuyorlar, korktukları için bunları yapıyorlar. Korkuları da onları panik bir seçime kadar götürdü. Savaş politikaları ile insanlara zulmetmektedirler. Yaptıkları zulümlerden biri de Hasankeyf'te yapılan büyük yıkımdır. Doğa başta olmak üzere hiçbir şeye saygıları yok. Ama artık yeter. Bunlara 'dur' demenin zamanı geldi" dedi.

'OHAL DÜZENİ OLAĞANLAŞTIRILMIŞTIR'

Konuşmasının ardından HDP İl Örgütü'nü ziyaret eden Temelli, ardından ise İHD Siirt Şubesi 10'uncu Kongresine katıldı. Burada yaptığı konuşmasında ise OHAL'in baskıcı uygulamalarını eleştiren Temelli, "Türkiye'de OHAL hep var oldu. OHAL nedeniyle Kürt illerinde, özellikle de Siirt'te bir sıkıyönetim var. Örtülü OHAL'ler açık OHAL'lerle sıkıyönetimlere çevrildi. Buraya resmi olarak sıkıyönetim geldiğinde batı da ne olur düşünün. Türkiye kendisini OHAL girdabından kurtaramıyor. OHAL rejiminde KHK ile tüm ülkeyi kuşatıyorlar. Ülkeyi tecride alıyorlar. 5 Nisan'da başlayan tecrit OHAL düzenini olağanlaştırmıştır. 24 Haziran işte bu anlamıyla önem taşımaktadır ve artık buna dur diyeceğiz" diye konuştu.