ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Buldan: Kürt halkının sizinle sorunu var

Başbakan Binali Yıldırım'ın "bizim Kürt halkıyla sorunumuz yok" açıklamasına yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bizim sizinle sorunumuz var. Kürt halkının sizinle sorunu var" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 16:38

VAN- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçim çalışmaları kapsamında Van'daydı.

Halk buluşmasında konuşan Buldan, "24 Haziran seçimleri Türkiye'nin kaderini belirleyecek. AKP'nin 16 yıllık iktidarında yaşattığı zulmün, baskının her türlü şiddet politikasının artık son bulacağı bir tarihtir bu" dedi.

AKP Hükümeti'nin başta Kürtler olmak üzere Türkiye toplumuna vereceği bir sözün artık kalmadığını söyleyen Buldan, "Kürt halkını inkar eden, Kürt halkını imha etmeye çalışan ve Türkiye toplumunun da geleceğini karartmaya çalışan bir iktidara karşı artık Türkiye toplumunun bir arada durarak kararını vermesi gerekir" diye konuştu.

"Bu ülkeyi yöneten diğer iktidarlarda faili meçhulleri, kayıpları, köy yakmalarını yaşamamıza rağmen, işkencelere maruz kalmamıza rağmen, AKP Hükümeti'nde bunun daha fazlasını yaşadık" diyen Buldan, AKP'nin sadece Türkiye ile sınırlı kalmadığını, Kürt halkının yaşadığı coğrafyalara da saldırdığını hatırlattı. Buldan, "Afrin'e girdiler, Kürt halkının kazanımlarına saldırdılar" dedi.

Yerine kayyum atanan ve tutuklanan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'yı hatırlatan Buldan, "24 Haziran'dan sonraki yerel seçimlerde de dersini vereceğiz. Onları da sandığa gömeceğiz. Bekir Kaya'yı o koltuğa oturtacağız" dedi.

Buldan, şöyle devam etti: "Sizin iradeniz olan Sevgili Figen Yüksekdağ, her zaman birlikte mücadele etmekle onur duyduğumuz, Van halkının seçtiği, kadın iradesi olarak sizlerin yanında her zaman yer alan sevgili Figen Yüksekdağ rehin olarak tutulmakta. Ama biz söz veriyoruz. 24 Haziran'dan sonra Figen Yüksekdağ da Tuğba Hezer de buraya gelecek. İradeniz olan milletvekili arkadaşlarımız buraya gelecek."

BİZİM SİZİNLE SORUNUMUZ VAR

Başbakan'ın dün "bizim Kürt halkıyla sorunumuz yok" dediğini hatırlatan Buldan, Başbakan Binali Yıldırım'a şu yanıtı verdi: "Sorununuz yoksa Afrin'e neden gittiniz? Kürt halkının kazanımlarına neden saldırdınız? Kentlerimize atadığınız kayyumlar Kürt halkının değerlerinin yazılı olduğu tabelaları neden yerlerinden söktü? Kürt halkıyla sorununuz yoksa neden kayyumlar atadınız? Demirtaş'ı, Yüksekdağ'ı, Baluken'i neden cezaevinde tutuyorsunuz? Sizin Kürt halkıyla sorununuz olmayabilir, ama bizim sizinle sorunumuz var. Bugün MHP ile kol kola giren, bozkurt işaretiyle Kürt halkından oy almaya gelecek olan Erdoğan'a sesleniyoruz, bizim sizinle sorunumuz var. Kürt halkının sizinle sorunu var."

HDP ADAYINI 4 MAYIS'TA AÇIKLAYACAK

Cumhurbaşkanı adaylarını 4 Mayıs'ta açıklayacaklarını bildiren Buldan, "Van halkına Cumhurbaşkanı adaylığı başta olmak üzere genel seçimlerde de iradelerine sahip çıkmalarını, AKP'ye tek bir oyun bile gitmemesi gerektiğini söylüyoruz. AKP'ye oy veren tüm Kürt halkına sesleniyorum, sizin varlığınızı inkar edene, sizin iradenizi yok sayana, milletvekillerinizi rehin alana, belediyelerinize kayyum atayana karşı birlik ve beraberliğimizi bugün ortaya koymamız lazım" dedi.

Buldan, Kürtlerin birliğine de vurgu yaparak, "Kürtlerin birlik ve beraberliğinin zamanı geldi, Kürtler bundan sonra tüm Türkiye'ye birlikteliklerini ispat etmek durumunda" ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, şunları söyledi: "Türkiye tek adamdan büyüktür. Türkiye Erdoğan'dan çok büyüktür. Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan'a mahkum değildir. Türkiye AKP'ye mahkum değildir. Yeni bir şans var, yeni bir fırsat var. Bu fırsatı HDP çatısı altında siyaset yapan bileşenlerimizle, Türküyle, Kürdüyle, Ermenisiyle, Alevisiyle, Sünnisiyle bu ülkeyi yeniden yaratmak, bu ülkeye barışı, demokrasiyi getirmek, özgürlükleri ve eşitliği getirmek bizlerin elinde. Yeter ki inançlı olalım, yeter ki kararlı olalım. Bu ülkeyi sömürenlerden, hırsızlardan, yalancılardan kurtulacağız. Bu kurtuluş 24 Haziran'da. Ya kazanacağız ya kazanacağız."