ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Roboski katliamının 76. ayında adalet çağrısı

Roboski katliamının 76. ayı dolayısıyla İstanbul ve Ankara'da yapılan eylemlerde adalet çağrısı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 20:08

HABER MERKEZİ - Roboski katliamının 76. ayı dolayısıyla İstanbul ve Ankara'da yapılan eylemlerde adalet çağrısı yapıldı.

İSTANBUL

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hakikat ve Adalet Komisyonu, Roboski katliamının aydınlanma, faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. Basın açıklamasını okuyan İHD İstanbul Şubesi Hakikat ve Adalet Komisyonu üyesi Ali Gök, katliamların sadece katledenleri öldürmediğini söyledi. Gök, geride kalanların da nesiller boyu katliamların kurbanları arasında olduklarını belirtti.

Nisan ayında da adalet talebiyle bir araya geldiklerini söyleyen Gök, "Roboski'yi, 24 Nisan 1915'i, Malatya ve Zirve Yayınevi katliamlarını, Turan Emeksiz ve Nedim Özpolat'ı, Sabahattin Ali'yi, Ümit Kaftancıoğlu'nu 'unutmadık, unutturmayacağız, adalet istiyoruz' diyoruz" diye konuştu.

Gök, "Adalet; faillerin ve sorumluların devletin hangi makamında, bürokrasinin neresinde olursa olsunlar, cezasızlık zırhı ile korunup kollanmadan yargılanmalarını, cezalandırılmalarını ve katliamın sebep olduğu maddi ve manevi zararların giderilmesini gerektirir. Tüm insanlığa karşı suçlara adalet" diye kaydetti.

ANKARA

Roboski İçin Adalet Girişimi, İHD Ankara Şube binasında basın toplantısı düzenledi. İHD Ankara Şube Yönetici Cafer Sabancılar, Roboski katliamının bu toprakların tarihine geçmiş yüz yıllardır süren barış özlemine ve özgürlüğe vurulmuş en ciddi darbelerden biri olduğunu ifade ederek, "Roboski'ye adalet gelmeden Türkiye'ye adalet gelmeyecektir. Başka Roboski olmak üzere tüm insan yaşamını ve özgürlüklerini ortadan kaldıran savaşa ve şiddete karşı hepimizi itiraz hakkımızı kesintisizce kullanacağız. Yaşadıklarımızın aslı devlet, cezasızlık, barış ve adaletin olmayışıdır" dedi.

Sabancılar, "Roboski katliamı yargılamasının zamana yayılıp, üzeri örtülmeye çalışılıp, kamuoyu engellenip, hesap vermekten kaçınılması unutulmasına yol açmayacak aksine hiç unutmayarak, adalet arayışımız hep sürecektir. Roboski devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda barış ve adaletin yolu mutlaka ve önce Roboski'den geçecektir" diye kaydetti.