ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eylem Nazlıer ödülünü tutuklu muhabirimiz Havva'ya adadı

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin düzenlediği Başarılı Gazeteciler ödüllerinden Mustafa Ekmekçi Haber Ödülüne layık görülen Evrensel muhabiri Eylem Nazlıer, ödülünü tutuklu ETHA muhabiri Havva Cuştan'a adadı.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 14:02

ANKARA- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) 2017 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödülleri sahiplerini buldu.

Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen ödül töreninde ödüller sahiplerine verildi.

Evrensel'in haberine göre, törenin açılışında konuşan ÇGD Genel Başkanı Can Güleryüzlü, 12 Eylül darbesine giden süreçte kurulan derneğin 40. yaşını geride bıraktığını söyledi. Aziz Nesinlerin, Mustafa Ekmekçilerin çatısını kurduğu derneklerinin savaşa karşı barışın, emperyalizme karşı tam bağımsızlığın yanında olduğunu belirten Güleryüzlü, sermaye ve siyasetin medya üzerindeki etkisinin AKP döneminde nitelik değiştirdiğini kaydetti. Güleryüzlü, önceden çok gizli yürütülen ilişkilerin artık aleni ve kural haline getirildiğini hatırlattı.

Tutuklu gazetecilere dikkat çeken Güleryüzlü, "Hapis cezası alan meslektaşlarımız ise onurumuzdur" dedi.

NAZLIER: TEK TİP GAZETECİLER OLMAYACAĞIZ

Ardından ödüller verildi. Evrensel Gazetesi muhabiri Eylem Nazlıer, "Anaokulu etkinliğinde korkunç manzara" haberiyle Mustafa Ekmekçi Haber Ödülünün sahibi oldu. Ödülünü Ekrem Meral'dan alan Nazlıer, "Biliyoruz ki basın üzerinde yoğun baskılar söz konusu. Alanlarda birlikte olduğumuz arkadaşlarımız bugün cezaevinde. Etkin Haber Ajansı'nın (ETHA) editör ve muhabirleri dahil olmak üzere 6 arkadaşımız hukuksuzca özgürlüklerinden mahrum bırakılıyor. Biri de yakın arkadaşım Havva Cuştan. Onun da yaklaşık 8 aydır özgürlüğü elinden alındı. Bu ödülü ona atfediyorum. Bizler iktidarın tek tipleştirmek istediği gazeteciler olmayacağız" dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak, "12 ölümlü pazarlama" haberiyle Haber Ödülünü aldı. Ocak, basın ve ifade özgürlüğünün yok sayıldığı günlerde gerçekleri yazmanın kendisi için bir onur olduğunu söyledi. Bu ödülü tutuklu gazeteciler için aldığını belirten Ocak, "Gazetecilik suç değildir" dedi.

Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Çiğdem Toker ise devlet ve sermaye arasındaki kirli ilişkiyi ortaya çıkaran haber ve yazıları nedeniyle Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülüne layık görüldü.

BirGün gazetesinden Uğur Şahin, "Akademide partili rektörlük" haberiyle Rafet Genç Haber Ödülünü aldı. Habertürk gazetesinden Esra Boğazlıyan, Behzat Miser Kent Haber Ödülü'nü aldı. Hürriyet gazetesinden Gülseven Özkan, "Düşler Tarlası" haberiyle röportaj ödülünü aldı. Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Pelin Ülker "Offshore'un gizli dünyası" haberi ile İnceleme-Araştırma Haber Ödülüne layık görüldü. AFP'den Yasin Akgül, Kadri Gürsel'in cezaevinden çıktığı an çektiği fotoğraf ile İzzet Keser Fotoğraf Ödülünü aldı. Karikatür ödülünü ise Aslı Alpar'a ihraç edilen akademisyenler Mustafa Kemal Coşkun ve Yasin Durak verdi. Radyo Programı Ödülünü Radyo Özgürüz'den Nergis Demirkaya, İnternet haber ödülünü Journo'dan Fırat Yeşilçınar, yerel basın haberi ödülünü İskenderun SES gazetesinden Akın Bodur, ÇGD Dayanışma Ödülünü ise savaşa karşı barış çağrısı yaptıkları için Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyeleri aldı.