ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Saygılı: 28 Nisan Yas Günü ilan edilsin

İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçileri anan DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, 28 Nisan'ın "İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma ve Yas Günü" ilan edilmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 16:01

İSTANBUL- DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, 28 Nisan Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Gününe dair açıklama yaptı.

İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçileri anan Saygılı, 28 Nisan'ın "İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma ve Yas Günü" ilan edilmesini istedi.

Saygılı, "Ne kadar yasal değişiklik yapılırsa yapılsın, hangi 'halkla ilişkiler kampanyası' örgütlenirse örgütlensin, işçi cinayetlerinde, kalıcı iş göremezliklerde, meslek hastalıkları vakalarında hiçbir iyileşme emaresi görülmemektedir" dedi.

2017'de en az 2006 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini, zamana yayılmış ölüm anlamına gelen meslek hastalıklarından ise hiç söz edilmediğini belirten Saygılı, "Bu ülkenin işçi sağlığı ve iş güvenliği alanındaki temel sorunu, taşeron ve güvencesizliğe dayanan sermaye birikim sürecidir. Emeği, herhangi bir üretim girdisi olarak gören bu sermaye birikim süreci, kamusal bir işçi sağlığı ve iş güvenliği sisteminin yaşama geçirilmesinin önündeki en büyük engeli oluşturmaktadır. Sermaye birikiminin ve rekabetin ihtiyaçları doğrultusunda çıkarılmış mevzuat, iş cinayetlerini engelleyememektedir" dedi.

Ekonomide iddia edilen "büyüleyici büyüme" sarhoşluğunun iktidarın ve işverenlerin başlarını döndürürken, çalışanların bu sürecin bedelini canlarıyla, sağlıklarıyla ödediğini ifade eden Saygılı, Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği sisteminin çökmüş durumda olduğunu kaydetti.

ÜLKEYİ YÖNETENLER İZLEYİCİ

Uyarılarının ve çözüm önerilerinin dikkate alınmadığına dikkat çeken Saygılı, ekledi: "Ülkeyi yönetenler iş cinayetlerinin izleyicisi olmaya devam etmektedir."

Saygılı, sendikal örgütlenmenin önündeki barajların, engellerin kaldırılması; güvencesiz istihdam biçimlerine son verilmesi; sağlık, güvenlik ve çevreyle ilgili özerk-demokratik bir kurumsal yapının sendikalar, meslek oda ve birlikleri ve üniversiteler ile oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Saygılı, "Bu günün anlam ve önemine uygun olarak yas günü olarak anılması önemlidir. Ölenlerin anısına eğer saygı gösterilmesi temel önemdeyse, bu sermaye birikim rejiminin değiştirilmesi için mücadele etmek ve örgütlenmek temel önemdedir" dedi.