ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rafi Tekstil'de mobbing ve işten atma protesto edildi

Rafi Tekstil'de bir kadın işçinin mobbing ve baskılar sonrası işten atılması iş yeri önünde yapılan eylemle protesto edildi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 14:26

İSTANBUL - Tekstil İşçileri Koordinasyonu, Rafi Tekstil'de ustabaşının psikolojik tacizine maruz kalan ve buna ses çıkardığı için işten atılan kadın işçiyle ilgili Bağcılar'daki fabrika önünde basın açıklaması yaptı.

Eylemde "Rafi Tekstil'de tacize, mobbinge ve işten atılmaya sessiz kalmayacağız" yazılı pankart açtı. Eylemde "İşçi düşmanı Rafi Tekstil", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" sloganları atıldı.

Ocak ayında işten atılan kadın işçi yaptığı açıklamada yaşadığı baskıyı ve verdiği mücadeleyi anlattı. Konuşmasını "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" sloganı ile bitiren işçinin ardından destekçi kurum ve sendikalar konuşma yaptı.

Dev Tekstil adına konuşma yapan Okan Karaçam, Uğur Konfeksiyon'da yaşadığı süreci anlatarak Rafi Tekstil işçilerini Dev Tekstil'de örgütlenmeye çağırdı.

İşçi Emekçi Kadın Komisyonları (İEKK) adına yapılan konuşmada ise kadın işçilerin karşılaştığı sorunlara değinilerek kadın işçilerin tek alternatifinin örgütlenmek olduğu vurgulanarak 1 Mayıs'a çağrı yapıldı. Desteğe gelen kurumların konuşmalarının ardından eylem mücadele çağrısıyla noktalandı.

Ayrıca, yaşadıklarını gazetemize anlatan kadın işçi, fabrika yönetiminin, eski işçileri işten çıkarmak istediğini ve kendisine de bu sebeple mobbing uygulandığını belirtti. Ustanın, hakkında dedikodu çıkararak kendisini fabrikadan göndermekle tehdit ettiğini de söyleyen işçi, fabrika yönetiminin ustanın tarafını tuttuğunu ve kendisini 25/2 maddesinden işten attığını belirtti. Tüm kadın işçilere de mobbinge ve işten atma saldırısına karşı sesiz kalmama çağrısı yaptı.