ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK'li direnişçiler 1 Mayıs'a çağırdı

KHK ile ihraç edilen KESK'liler İstanbul’daki direnişin 62. haftasında OHAL-KHK'lara karşı 1 Mayıs'a çağrı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 17:40

İSTANBUL- KHK ile ihraç edilen KESK'li kamu emekçileri Kadıköy ve Bakırköy'de başlattıkları direnişin 62. haftasında 1 Mayıs'a çağrı yaptı.

KADIKÖY

"Yaşasın 1 Mayıs! Bijî Yek Gûlan" sloganı ile 1 Mayıs'a çağrı yapan direnişçiler Kalkedon Meydanı'na kadar tek sıra halinde yürüyerek açıklamalarını burada yaptı.

Yapılan açıklamada, "Yüz binin üzerinde kamu çalışanı sorgusuz sualsiz gece yarısı işinden atılmış, muhalif tüm kesimler gözaltı ve tutuklamalarla susturulmaya çalışılmış, hapishaneler tıka basa doldurulmuş durumdadır" denildi. Açıklamada "OHAL'in bir kez daha uzatıldığı koşullarda yapılmasını dayattıkları baskın seçim ile ülkenin, halkın değil kendi bekalarının derdinde olduklarını bir kez daha ispatlamışlardır" diye belirtildi.

Kadro beklerken binlerce taşeron işçisinin işsiz kaldığına, parası olmayanın ne eğitim ne de sağlık hizmetlerinden yararlanabildiğine, kamusal varlıkların emperyalistlere peşkeş çekildiğine dikkat çekilen açıklamada "1 Mayıs'ı kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde, siyasi iktidarın bu zulmü karşısında bu ülkenin ezilenleri sesini yükseltmelidir" diye kaydedildi.

BAKIRKÖY

BAkırköy Özgürlük Meydanı'nda biraraya gelen direnişçi KESK üyeleri, bugünkü eylemlerinde 1 Mayıs tarihçesini anlattı, idam edilen dört işçi önderinin son sözleri tekrarlanarak yaşanan katliamlara ve sömürüye dikkat çekti.

Etkinlikte konuşan Muhammed Sevinçtekin, Nazım Hikmet'in 'Türkiye İşçi Sınıfına Selam' şiirini okurken direnişçilerden Seher Darılmaz ise Orhan Veli'nin 'Hürriyet' adlı şiirini okudu. Şiir ve türkülerle süren etkinlikte Nazım Hikmet ve Orhan Veli şiirleri de okunmaya devam etti.

Neden direnişte olduklarını açıklayan kamu emekçileri, asla AKP'nin memuru olmayacaklarını ve asla boyun eğmeyeceklerini vurguladılar. OHAL'i kalkan yapan iktidara seslenen emekçiler, mücadeleye her koşulda devam edeceklerini ifade ederek kamu emekçilerinin haklı mücadelesinin teslim alınamayacağını vurguladı.