ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

GOP 1 Mayıs Platformu: 1 Mayıs alanında buluşalım

Gaziosmanpaşa 1 Mayıs Platformu, "İnsanca bir yaşam, demokratik bir ülke umudumuzu büyütmek için türkülerimizle halaylarımızla omuz omuza 1 Mayıs alanında buluşalım" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 20:35

İSTANBUL - Gaziosmanpaşa 1 Mayıs Platformu, Gaziosmanpaşa Meydanı'nda 1 Mayıs'a çağrı amacıyla basın açıklaması yaptı.

"Yaşasın birlik, mücadele, dayanışma günü, Yaşasın 1 Mayıs" pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen 4 nolu Şube Başkanı İzzet İldaş, "Türkiye'de emeği ile yaşam mücadelesi veren milyonlar olarak giderken ister beyaz yakalı, ister mavi yakalı, ister emekli olalım fark etmiyor. AKP'nin OHAL karanlığı ile sürdürdüğü sermaye dostu, emek düşmanı düzende en temel haklarımız tek tek yok ediliyor" dedi.

Demokrasinin, adaletin, seküler bir yaşamın, barışın, kardeşliğin, toplumsal cinsiyet eşitliğinin tamamen ortadan kaldırılmak istendiği bir ülkede emeğin haklarından söz etmeyeceklerini ifade eden İldaş, "Seküler mücadele yürütenler, siyasetçiler, gazeteciler, öğrenciler tutuklanıyor. Belediyelere kayyumlar atanarak halkın iradesi yok sayılıyor. Grevler yasaklanıyor sendikal halk ve özgürlüklerimiz olabildiğince daraltılıyor. Hükümet rekor büyüme nutukları atıyor; ama bizim ne gelirimiz nede refahımız artıyor" diye konuştu.

Türkiye'de iş güvencesinin ortadan kaldırarak bunu kadro müjdesi olarak ifade edilmesine tepki gösteren İldaş, "Tüm taşeron işçileri ayrımsız kadro sözü verenler yüz binlerce taşeron işçisini kapsam dışı tutarken on binlercesini de arşiv kaydı, güvenlik araştırması, sözlü sınav gibi koşullarla işsiz bırakıyor" diye kaydetti.

Sömürünün her geçen gün biraz daha derinleştiğini belirten İldaş, "Emeği, emekçileri yok sayan bu düzen bizim düzenimiz değil. Bizim ekmeğimiz her gün küçülüp haklarımız, özgürlüklerimiz sınırlanırken bir avuç sömürücüden oluşan mutlu azınlığın serveti büyüyor. İnsanca bir yaşam, demokratik bir ülke umudumuzu büyütmek için türkülerimizle halaylarımızla omuz omuza 1 Mayıs alanında buluşalım" diye belirtti.