ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Adalet Arayan İşçi Aileleri İstiklal'de yürüyüş düzenledi

Adalet Arayan İşçi Aileleri, 28 Nisan'ın "İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü" ilan edilmesi için Galatasaray'a yürüdü.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 22:28

İSTANBUL - Adalet Arayan İşçi Aileleri, 28 Nisan'ın "İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü" ilan edilmesi talebiyle Taksim'de yürüyüş düzenlendi.

Fransız Kültür Merkezi önünden Galatasaray Meydanı'na planlanan yürüyüş, polisin "güvenlik gerekçesiyle" Tünel'den Galatasaray Meydanı'na yapılmasını istamesi üzerine yapıldı. "28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilsin" pankartının açıldığı eylemde iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde "Çalışarak ölmek istemiyoruz", "Kaza değil cinayet" sloganları atıldı.

'YASINI TUTAMADIKLARIMIZIN HESABINI SORAMAYIZ'

Eylemde basın açıklamasını 1 Mayıs 2012'de Arka Sıradakiler dizi setinde yaşamını yitiren Selin Erdem'in kardeşi Sema Erdem okudu. Dünyanın birçok yerinde 28 Nisan'ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü olarak kutlandığını söyleyen Erdem, "28 Nisan sadece bir anma ve yas günü değildir. Biliyoruz ki yasını tutamadıklarımızın hesabını da soramayız. Diyoruz ki 28 Nisan 1 Mayıs'a bağlanır. Yaşam hakkı ihlaline karşı çıkmakla başlar insanlık dışı çalışma koşullarıyla mücadele" dedi.

İş cinayetleri ve meslek hastalıklarının yüzde 100'ünün öngörülebilir olduğunu ifade eden Erdem, 28 Nisan'da bu gerçekliğe dikkat çekmek istediklerini söyledi. Türkiye'de her gün onlarca işçinin yaşamını yitirdiğini vurgulayan Erdem, "2012'de en az 878, 2013'te en az bin 235, 2014'te en az bin 886, 2015'te en az bin 703, 2016'da en az bin 924, 2017'de en az bin 947 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmış olsaydı hayatını kaybeden işçi kardeşlerimiz bugün yaşıyor olacaktı. Bizim gerçeğimiz bu kadar basit. Maruz kaldığımız bu vahşete dur demek için 28 Nisan'ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesini istiyoruz" diye konuştu.