ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rekabetin gölgesinde Merkel ve Trump görüştü

Almanya Başbakanı Merkel, ABD'yi ziyaret etti. Merkel ile ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmede, "ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük tarifesi uygulama planı" konusunda anlaşmaya varamadılar. Almanya NATO'ya katkısını artırma sözü verdi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 20:28

HABER MERKEZİ- Almanya Başbakanı Merkel ile ABD Başkanı Trump dün Beyaz Saray'da görüştü. Görüşmede, İran nükleer anlaşması, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük tarifesi uygulama planı, Kore Yarımadası'ndaki gelişmeler, Rusya ile ilişkiler ve Almanya ile NATO ülkelerinin savunma harcamaları konuları ele alındı.

Görüşme sonrasındaki ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Avrupa Birliği (AB) ve Almanya ile ABD arasında adil bir ticari anlaşmaya erişilmesi için görüşmelerin sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) ortaya koyduğu çok yanlı ticaret sistemine uygun bir ticaret istediklerini belirten Merkel, ancak DTÖ'nün uzun yıllardır uluslararası ölçekte çok yönlü bir anlaşma gerçekleştiremediğini aktardı.

Trump ise ABD ile Almanya ve AB arasındaki ticari ilişkilerin "karşılıklı" ve hem kendisi hem de Merkel'in aralarındaki ticaret ilişkisinin daha "adil" olmasını istediğini belirtti.

MERKEL: KARAR TRUMP'IN

ABD Başkanı Trump tarafından alınan ithal çelik ve alüminyuma zamlı gümrük tarifesi uygulama kararının 1 Mayıs'ta yürürlüğe girip girmeyeceği konusundaki bir soruya cevap veren Başbakan Merkel, Trump ile bu konuda fikir alışverişinde bulunduklarını, ancak kararı Trump'ın vereceğini aktardı.

Trump ayrıca Almanya başta olmak üzere bütün NATO ülkelerinden ortak savunma giderlerine daha fazla katkı sağlamaları yönündeki çağrısını yineledi.

TRUMP: İRAN NÜKLEER SİLAH YAPMAYACAK

ABD ve Almanya arasında gündeme gelen konulardan biri de İran konusu oldu. Merkel 2015 yılında imzalanan anlaşmanın İran'ın Ortadoğu'daki hedeflerine ulaşmasını engellemek için bir "ilk adım" olduğunu ve bu anlaşma üzerinden daha ileriye doğru yol alınabileceğini belirtti. Merkel, aynı zamanda bu anlaşmanın İran'ın hedeflerini kontrol altına almak için yeterli olmadığını da söyledi.

Trump ise İran'ın nükleer silah yapmayacağını belirtti.

MERKEL: ALMANYA NATO'YA KATKISINI ARTIRACAK

Merkel, Trump'ın NATO ortak savunma giderlerine katkının artırılması çağrısına 2019 yılında bu katkının gayri safi milli hasılanın yüzde 1,3'ünü oluşturacağını açıklayarak yanıt verdi.

Görüşmeden iki emperyalist tarafın her konuda tam bir anlayış birliği sağladığını söylemek zor. ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma zamlı gümrük tarifesi uygulama kararı karşısında kararı Trump'un vereceğini söylemesi sadece bunlardan biri. Merkel'in Amerika ziyareti Almanya ile ABD arasında rekabetin süreceğini gösteriyor.