ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Asya: Rojava devrimine sahip çıkmak için 1 Mayıs'ta alanlara

Kuzey Suriye'de kutlanacak 1 Mayıs'a dair değerlendirmelerde bulunan SYPG temsilcisi Beritan Asya, "İşçilerin, emekçilerin talepleri ile Rojava devriminin taleplerinin birleşmesi ve bunun sokaklarda haykırılması önemlidir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 12:40

QAMİŞLO (Welat Deniz)- Kuzey Suriye'nin bir çok kentinde işçiler, emekçiler, 1 Mayıs'ta Rojava devrimiyle birlikte ikinci defa sokaklara çıkarak birlik, mücadele ve dayanışma günlerini kutlayacak. 1 Mayıs meydanları, aynı zamanda işgal saldırılarına da yanıt olacak.

1 Mayıs çalışmalarına haftalar öncesinden başlayan Halkların Birlik ve Dayanışma Kurumu (SYPG), Kuzey Suriye'de yaşayan halkları, işçileri, emekçileri 1 Mayıs'ta işgale karşı alanlara çağırıyor.

ETHA'ya konuşan SYPG temsilcisi ve Cizire Bölgesi 1 Mayıs Tertip Komitesi üyesi Beritan Asya, afiş, bildiri gibi araçlarla Kuzey Suriye halklarını 1 Mayıs'a çağırdıklarını, ayrıca mahallelerde, komünlerde halk toplantıları ve ev ziyaretleri düzenlediklerini söyledi.

Bağımsız çalışmalarının yanı sıra Emekçiler Komitesi, Kongre Star, TEV- DEM, TEV-ÇAND ve demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu 1 Mayıs Komitesiyle de ortak çalışmalarını yürüttüklerini anlatan Asya, Efrin işgalinin ardından bu yılki 1 Mayıs'ın ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Asya, "1 Mayıs'ta Kuzey Suriye halklarının kitlesel bir şekilde sokağa çıkması aynı zamanda işgale verilecek bir cevaptır. İşçilerin, emekçilerin talepleri ile Rojava devriminin taleplerinin birleşmesi ve bunun sokaklarda haykırılması önemlidir" diye konuştu.

ROJAVA DEVRİMİ EMEKÇİ HALK DEVRİMİDİR

"Rojava devrimi aynı zamanda emekçi halk devrimidir" diyen Asya, işçilerin, emekçilerin kendi geleceklerine, devrimlerine daha fazla sahip çıkması gerektiğinin altını çizdi.

Asya, "Burada geçmişten kalan, 1 Mayıs'ın içini boşaltan yaklaşımlara karşı da mücadele ediyoruz. 1 Mayıs'ın sadece bir bayram olmadığını, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olduğunu anlatıyoruz ve Rojava devrimi ile birleştirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

1 Mayıs şiarlarının "Yaşasın 1 Mayıs Efrin için direniş" olduğunu anlatan Asya, "Kuzey Suriye'de ve Ortadoğu'da yaşayan tüm halklara çağrımız; Rojava devrimine yönelik tüm saldırılara karşı ve kendi talepleriyle 1 Mayıs'ta sokakta olmalarıdır. Rojava devriminin kuşatılmasına karşı ve Efrin için sokakları kuşatmak tüm dünyaya verilecek bir mesaj olacaktır" diye konuştu. Asya, Rojava devrimine sahip çıkmak için tüm halkları 1 Mayıs meydanlarına çağırdı.