ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

AGİF: Alman işçi ve emekçilerini 1 Mayıs'ta çağırdı

AGİF, Almanya işçi ve emekçilerini yaptığı açıklamayla 1 Mayıs'a çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 28 Nisan 2018 Cumartesi, 19:44

BERLİN - Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Almanya işçi ve emekçilerini yaptığı açıklamayla 1 Mayıs'a çağırdı.

"Sömürüye, işgale karşı onurumuz ve özgürlüğümez için 1 Mayıs'a" başlıklı açıklamada, "İşçi ve emekçilerin yüzyılı aşkındır ortaya koyduğu mücadele ve kazanımlarının sokaklarda en doruk noktaya çıktığı gündür 1 Mayıs" dedi.

Kapitalizm emekçilerin alınteri üzerinden sömürü düzenini devam ettirirken, bir yandan da her krizinin bedelini yine emekçilere ödettiğini vurgulaşan AGİF, "Bugün var olan bir takım sosyal haklar sermaye sahiplerinin bir hediyesi değil, tam tersine işçilerin uzun yıllar mücadele ederek kazandığı haklardır. Bugün ise kapitalist sistem tek tek bu hakları kırparak yok etmeye çalışmaktadır. Doyumsuz kâr hırsı, tüm dünya zenginliklerinin bir avuç insanın elinde toplanması, savaşların getirdiği yıkımlar ve doğası gereği sürekli kriz yaşayan kapitalist sistem; geçmişte çokça yapabildiği krizden çıkma teorilerini bile bugün yapamamaktadır. Onların bugünki çözümü daha fazla talan ve daha fazla sömürüdür. Kapanan fabrikalar, geleceksizleştirilen milyonlar bu sistemin umrunda değildir" diye kaydetti.

"Bu bir avuç sömürücüye karşı dünyanın geri kalanı bizlerin ise eşsiz bir gücü var" diye vurgulayan AGİF, şu ifadelere yer verdi: "Yeter ki bu gücün farkına varalım. İşçilerin, emekçilerin ve ezilenlerin safında yer alalım, örgütlü bir güce dönüşelim. İnsanlığın soykırımdan geçirilmesine, kadın ve LGBTİ+'lerin hergün katledilmesine, doğanın talan edilmesine, tek tipleşmeye, ırkçı politikalara, faşizme ve emeğimizin sömürülmesine karşı 1 Mayıs'ta alanları doldurmalıyız."

Almanya'ının süregelen devlet politikasıyla sömürü sisteminin en temel yürütücülerinden olduğunun altını çizen AGİF, "İşçileri fabrika sahiplerinin himayesine sunan, diğer taraftan demokrasi ve özgürlüklerden bahsederken kendi çıkarları uğruna Afrika'dan Ortadoğu'ya; yakın zamanda da diktatör Erdoğan'a Kürt halkına karşı kullanmak üzere düzinelerce Panzer ve silah satan Almanya'da mücadeleyi büyütmek temel görevlerimizden biri olmalıdır" dedi.

AGİF, "Bu sebeple tüm işçileri, emekçileri, kadınları, gençlerı ve tüm halklarımızı Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu olarak 1 Mayıs'ta sokağa çıkmaya davet ediyoruz" diye çağrı yaptı.