ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Eş Genel Başkanları Ağrı ve Mardin halkıyla buluştu

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Ağrı'da, Sezai Temelli de Mardin'de halkla buluştu.

Etkin Haber Ajansı / 27 Nisan 2018 Cuma, 17:00

AĞRI/MARDİN- HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, seçim çalışmalarını sürdürüyor. Buldan Ağrı'da, Temelli'de Mardin'de halkla buluştu. HDP Eş Genel Başkanları, adaylarının ismini açıklamadı, ""Adayımız sizlerin adayı olacak. Türkiye toplumunun kucaklayacağı bir aday olacak. Sizinle birlikte şarkılar ve türküler söyleyen saz çalan bir Cumhurbaşkanı adayımız olacak" dedi. Selahattin Demirtaş'ın adaylığı kesinleşirken, resmi açıklama henüz yapılmadı.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Ağrı'da yaptığı konuşmada, "Ağrı halkı acıların kentidir. Yaşanan acılara rağmen Ağrı halkı hiçbir zaman yönetenlerin önünde diz çökmedi. Bu halk Recep Tayyip Erdoğan önünde de diz çökmedi, boyun eğmedi, biat etmedi" dedi.

Kürt halkından oy isteyenlerin bu kentlere vaat ettiklerini hiçbir zaman yerine getirmediğini söyleyen Buldan, "Belediye başkanlarımızı rehin aldılar, yerlerine kayyum atadılar. Sevgili Mukaddes Kubilay hala cezaevinde. Bu ilde bizim değerlerimize hakaret etti kayyumlar. Biraz önce Doğubeyazıt'ta Ehmedê Xanî heykelini yıkanlara seslendik. Siz Ehmedê Xanî heykelini beton yığını olarak görebilirsiniz ama onu Kürt halkının ve Kürdistan halkının yüreğinden silemezsiniz" diye konuştu.

24 Haziran'dan sonra Ehmedê Xanî heykelini Doğubeyazıt, Ağrı, Diyadin meydanlarına dikeceklerini belirten Buldan, 24 Haziran seçimlerine giderken HDP'nin siyaset dışına atılmaya, baraj altında bırakılmaya çalışıldığını kaydetti. Buldan, "Kimse HDP'nin baraj altında kalacağı hayaline kapılmasın. Bunu ancak rüyalarında görürler. Ağrı'da 4-0 yapacağız. 4 milletvekili kazanacağız" dedi.

Buldan, demokrasiyi, barışı ve özgürlükleri savunan tek partinin HDP olduğunu belirterek, "Sandık başına gittiğinizde elinizi yüreğinize koyun, oyunuzu attığınızda aklınıza Selahattin Demirtaş gelsin, aklınıza Figen Yüksekdağ gelsin, aklınıza bu ilin tutuklu belediye başkanı gelsin. Elinizi vicdanınıza koyun, oyunuzu attığınız zaman aklınıza tecrit altındaki Sayın Abdullah Öcalan gelsin" dedi.

TEMELLİ: UÇURUMDAN AŞAĞI BİR ŞEY GİDECEKSE İKTİDAR GİTSİN

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise Nimetullah Erdoğmuş, Ali Atalan, Erol Dora ile Kadın Meclisi ve PM üyelerinden oluşan bir heyetle Mardin'e geldi. Temelli'yi halk konvoylarla karşıladı. Ardından Kızıltepe ilçesinde halkla buluşan Temelli, tutsak Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım'ın selamlarını iletti.

Türkiye'nin çıkmaz bir yola girdiğini söyleyen Temelli, "Umudu, barışı, demokrasiyi birlikte inşa edeceğiz. 24 Haziran büyük bir fırsattır. Ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti inşa etmek için 24 Nisan'da oyumuza, geleceğimize sahip çıkacağız. Bu savaş politikalarından, baskıdan, yoksulluktan hep birlikte omuz omuza mücadele vererek kurtulacağız. Tüm baskılara rağmen, bakın HDP geldi" dedi.

Siyasi iktidarın tüm ülkeyi çürüttüğünü söyleyen Temelli, "Bu ülkenin uçurumdan aşağı sürüklenmesine dur dememiz lazım. Eğer uçurumdan aşağı bir şey gidecekse, bu iktidar gitsin" dedi.

En büyük işsizlik oranının Kürt illerinde olduğunu söyleyen Temelli, "Bunu dediğimizde Meclis'te diyorlar ki, Kürt illeri diyemezsiniz. Kürt illerinin Kürt vekilleri bu ülkenin kadim halklarının sorunu için canla başla çalışacak, ama nerede çalışacak AKP'de mi? Onlar AKP'de çalışacak olsa, AKP'li Kürt milletvekilleri çıkar Meclis'te derdi ki, 'ben de Kürt illerinin vekiliyim, sen böyle diyemezsin.' Ama dediler mi, hayır" diye konuştu.

Kürt sorunu çözülmeden demokrasi sorununun çözülemeyeceğini vurgulayan Temelli, adayları konusunda şunları söyledi: "Bizim adayımız Türkiye'nin adayıdır. Bizim adayımız yeni yaşamın savunucusudur. Bizim adayımız bu ülkenin türkülerini söyleyendir, bu ülkenin önünü açandır."