ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Çavuşoğlu: Yol haritası uygulanırsa YPG Menbiç'ten çekilecek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Minbic konusunda "askeri operasyon seçeneği giderek zayıflıyor" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 27 Nisan 2018 Cuma, 19:50

BRÜKSEL- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için gittiği Brüksel'de yeni ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, "Yol haritası uygulanırsa YPG Menbiç'ten çekilecek" açıklaması yaparken, ABD Dışişleri Bakanlığı, "iki bakanın ileriye dönük ortak bir çözüm yolu bulmak amacıyla oluşturulan ikili süreci destekleri" açıklamasıyla yetinildi.

Görüşme hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, Moskova'da Astana formatında üçlü dışişleri bakanları toplantısı düzenleyeceklerini belirtti.

Pompeo ile görüşmenin samimi bir ortamda geçtiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Görüşmemizde daha önce Suriye ile ilgili çalışma grubumuzun önmutabakatı sağladığı yol haritasının bir an önce iki bakan tarafından onaylanması konusunda teyitleştik. Menbiç'te takvime dayalı atılması gereken adımlar var. Menbiç modelini Suriye'nin diğer kesimlerinde, özellikle Fırat'ın doğusunda uygulayacağız. Böylelikle ikili ilişkilerimizde gerginliğe yol açan bir konuda da birlikte adım atmış olacağız. Yol haritası uygulanırsa YPG Menbiç'ten çekilecek" dedi. Çavuşoğlu, aksi takdirde Efrin'de olduğu gibi askeri saldırıda bulunacaklarını söyledi.

Daha önce YPG konusunda ABD ve Türkiye'nin farklı açıklamalar yaptığını hatırlatan bir gazeteci, "Pompeo döneminde daha stabil ve daha az sürprizli bir Washington beklentiniz var mı?" sorusunu yönetti. ABD'nin geçmişte YPG konusundaki sözlerini yerine getirmediğini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "ABD'nin bize yönelik sözleri oldu. YPG'ye silah verilmesi, Münbiç'ten YPG'nin çekilmesi, 2016'dan bu yana sadece dün değil… Ve o sözlerin tutulmadığını gördük. Bu sözlerin nasıl tutulduğunu görmek için zaten birlikte çalışma önerisi oldu, çalışma gruplarını kurduk. O nedenle tabi uygulandığı zaman diyoruz. Bugün Pompeo'yu çok kararlı gördüm. Bir an önce lütfen gelin onaylıyalım, uygulama safhasına geçelim dedi. Zaten CIA Direktörü olarak sahadaki durumu da çok iyi biliyor. Diğer taraftan Münbiç dışında İdlib'de de terörist gruplar var. Diğer kuşatılmış bölgelerden açılmış koridorlar sayesinde silahlarıyla beraber bu bölgeye geldiler. Buralardaki teröristlere karşı da neler yapmamız gerektiğini de konuştuk. Rejiminde teröristleri bahane ederek saldırmaması gerekiyor. Ön tedbirleri konuştuk."

Minbic'te Fransız ve İngiliz askerlerinin de olabileceği iddiası sorulan Çavuşoğlu, "Hayır, Münbiç'te Fransızlar veya başkaları yok. ABD'yle birlikte hareket edeceğiz. Böyle bir şey öngörülmüyor" dedi.

Görüşmeye dair ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert da yazılı açıklama yaparak, iki bakanın görüşmelerinde Suriye ve bir dizi ikili konuyu ele aldıklarını belirtti.

Nauert, Pompeo ve Çavuşoğlu'nun Türk-Amerikan ortaklığının bölgede taşıdığı değer ve aralarında yakın iletişimi devam ettirmenin önemi üzerinde mutabık kaldığını kaydetti.

Sözcü Nauert'ın açıklamasına göre, Pompeo Türkiye'de hapiste tutulan Amerikan vatandaşları ve ABD misyonundaki yerel çalışanlardan duydukları kaygıyı aktardı.

Nauert, Minbic konusunda ise iki bakanın daha önce yapılan görüşmelere dayanarak, ileriye dönük ortak bir çözüm yolu bulmak amacıyla oluşturulan ikili süreci desteklerini yeniden doğruladığını bildirdi.