ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDK Kadın Meclisi: Kadınların gücü seçimi belirleyecek

HDK Kadın Meclisleri, demokrasi sorunlarının çözülmediği bir erken seçimin meşru olmayacağını belirterek, "Sadece seçimi değil seçim sonrasını da karşılayacak bir mücadele ve örgütlenme perspektifi ile yan yana gelmenin ve kadınların birlikteliğini geliştirmenin adımlarını atmalıyız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 27 Nisan 2018 Cuma, 13:39

HABER MERKEZİ- 24 Haziran seçimleri ile ilgili yazılı açıklama yapan HDK Kadın Meclisleri, AKP'nin iktidara geldiği günden bu yana kadın düşmanı politikaları ile toplumu yeniden dizayn etmek için devletin bütün imkanlarını seferber ettiğini belirtti.

HDK Kadın Meclisi, "Yerli ve milli olarak ifade edilen Cumhur ittifakı en başta kadınlar olmak üzere aslında bütün toplumun kazanımlarını yok etmeyi hedefliyor" dedi, erken seçim kararının yönetememe krizini gösterdiğini kaydetti.

"Bu yönetim krizinin derinleşmesinde AKP-MHP ittifakının faşizan politikalarına karşı alanları dolduran ve her koşulda direnen itiraz eden kadınların, Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin payı yadsınamaz" denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Barış demenin suç sayıldığı bu zamanlarda başta kadınlar olmak üzere birçok toplumsal kesim barış diyerek barışı sahiplenmiş ve AKP'nin savaş politikalarını teşhir etmiştir."

OHAL'DE SEÇİM MEŞRU DEĞİL

HDK Kadın Meclisi, ara rejim olarak uygulanan OHAL koşullarında ülkenin seçime götürülmesinin adil ve demokratik seçim koşullarını baştan ortadan kaldırdığına işaret etti. Açıklamada, bu koşullar altında seçimin, AKP ve MHP ittifakının alacağı her milletvekilliği ve kazanacağı Cumhurbaşkanlığının meşru olmayacağı vurguladı.

Açıklamada, seçim kararının arkasında faşizmi kurumsallaştırmak olduğu ifade edilirken, OHAL'de seçmen iradesinin sandığa özgür bir şekilde yansıma imkanı olmayacağı kaydedildi. HDK Kadın Meclisleri, seçim ve sandık güvenliği konusundaki kaygılarını da dile getirdi.

KADINLAR KİLİT ROL OYNAYACAK

Bu oyunun bozulmasında ve şer ittifakının dağıtılmasında kadın mücadelesinin ve iradesinin kilit rol oynayacağını ifade eden HDK Kadın Meclisleri, şunları belirtti: "Sadece seçimi değil seçim sonrasını da karşılayacak bir mücadele ve örgütlenme perspektifi ile yan yana gelmenin ve kadınların birlikteliğini geliştirmenin adımlarını atmalıyız. Kurulacak kadın birlikteliğinin gücü bu seçim sürecinin temel belirleyeni olacaktır. Kadınlar hem şu ana kadar yürüttükleri mücadelenin kazandırdığı deneyim ve ortaya çıkardığı birikim ile hem de yaşamın içinde kapladıkları alan ve elde ettikleri kazanımlarla bu 'ERKEK' ittifakını dağıtacak güce sahiptir."