ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'HAYEF'e dokunma!' eylemleri sürüyor

Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'nden ayrılarak Silivri'ye taşınmasını protesto eden üniversiteliler Beyazıt'ta eylem yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 27 Nisan 2018 Cuma, 16:55

İSTANBUL- İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) öğrencileri hafta başından beri yaptıkları eylemlere bugün de devam etti. Fakültenin Silivri'ye taşınması kararını protesto eden üniversiteliler, "Bu tasarı üniversiteden geçmez" dedi.

Bir dizi üniversitenin bölünmesi ve 20 yeni üniversitenin kurulmasıyla ilgili yasa tasarısı Mecliste oylanmayı beklerken, bir çok yerde öğrenciler karardan vazgeçilmesi için eylemler yapıyor.

Dün yapılan olağanüstü fakülte akademik genel kurul toplantısında Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'nden koparılmasına karşı mücadele kararı alan üniversite bileşenleri yine meydandaydı.

Beyazıt'ta yapılan eylemde "Uzaya insan yollansın, Silivri'ye öğretmen değil", "Parselleye parselleye bitiremediniz" yazılı dövizler taşıyan bine yakın öğrenci bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, "Bu tasarının yasalaşması sonucunda üniversiteliler açısından pek çok mağduriyet yaşanması olası olduğu için bu tasarıyı reddediyoruz. Her şeyden önce de yasalaştırma sürecinde üniversitenin bileşinleri olan üniversitelilerin, akademisyenlerin ve üniversite çalışanlarının hiçbir fikri alınmadan ve hiçbir gerekçe dahi sunulmadan dayatıldığı için reddediyoruz" denildi.

STAJ YERİ BULMA VE BARINMA GİBİ SIKINTILAR DOĞACAK

Öğrenciler kaygılarını şu şekilde sıraladı:

-HAYEF'teki öğrencilerin ders içerikleri pek çok farklı disiplinde olabilmektedir ve bu sebeple pek çok derse başka fakültelerden hocalarımız gelmektedir. Bu noktada yaşanacak değişimler nitelik açısından öğrencileri kaygılandırmaktadır.

-HAYEF'teki öğrenciler çeşitli derslerin sorumluluğu doğrultusunda okullara uygulamaya gitmekte, staj yapmaktadır, Fatih bölgesinde çok fazla okul olmasına rağmen staj yeri bulmakta zorlanırken, gidilecek yeni yerde bu durum öğrenciler adına daha büyük sorunlar yaratacaktır.

-Fakültemiz merkezi bir semt olan Beyazıt'ta bulunan konumu sebebiyle HAYEF öğrencileri sosyal, kültürel ve akademik etkinlikleri takip edebilmektedir ancak üniversitenin taşınması halinde geleceğin öğretmenlerinin kendilerini geliştirmeleri ve dolayısıyla topluma faydalı olmaları da zorlaşacaktır.

-Fakültemizde okuyan binlerce üniversiteli İstanbul'da zaten zor olan barınma problemini bir şekilde aşmış ve düzenlerini oluşturmuşlardır. Olası bir yer değişikliğinde binlerce üniversiteli yeniden barınma sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

-İstanbul Üniversitesi ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi köklü kurumlardır ve Türkiye'de önemli değerlerdir. Bu büyük kurumların bir parçası olmak hayaliyle bu bölümleri kasanmak için emek harcayan ve bu bölümleri tercih eden öğrencilerin hayalleri yıkılacaktır.

Açıklamanın devamında öğrenciler, yetkililere "Bu hatadan vazgeçin. Toplumun geleceğinin temellerini oluşturan öğretmenlik mesleğinin eğitim süreçlerini niteliksizleştirmeyin. Geleceğin öğretmenlerinin, eğitim bilimcilerinin yerleşik düzenini, hayatını ve umutlarını alt üst etmeyin" diye seslendi.