ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DTK halkı 1 Mayıs'a çağırdı

1 Mayıs'ı kutlayan DTK, emekçilerin AKP-MHP faşizmini alaşağı edeceğini belirterek, 1 Mayıs'a çağrı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 27 Nisan 2018 Cuma, 15:32

HABER MERKEZİ- Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 1 Mayıs'a ilişkin yazılı açıklama yaparak halkların, işçi ve emekçilerin 1 Mayıs'ını kutladı. DTK, darbe girişiminin AKP tarafından aynı zamanda emekçileri bastırmak için faşist bir darbeye dönüştürüldüğüne dikkat çekti.

Yazılı açıklama yapan DTK, "Medya, yargı organları, üniversiteler, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, emek örgütleri, sendikalar, yazarlar, akademisyenler, emekçiler, inançlar vb. oluşturulmak istenen diktatörlük rejimine muhalif her kurum ve kişi, faşist AKP-MHP ittifakının hedefi oldu; bu kesimlerin susturulması, bastırılması ve tasfiye edilmesi için büyük saldırı operasyonları gerçekleştirildi" dedi.

AKP-MHP faşizminin halkara, işçi ve emekçilere boyun eğdirmek istediğini ifade eden DTK, şöyle devam etti: "1 Mayıs işçi bayramı, işçinin-emekçinin demokrasi ve özgürlük taleplerinin ve mücadelesinin zirveleştiği bir günü" olduğunun belirtildiği açıklamada "Ancak, biliyor ve inanıyoruz ki; Kürdistan ve Türkiye emekçi sınıfları ve bir bütün halklarımız bu faşist uygulamalara ve diktatörlük rejimine karşı mücadele etmekten asla vazgeçmeyecek; AKP-MHP faşizmini geçmişte yaşanan dünya örneklerinde olduğu gibi alaşağı edecek, demokrasi ve özgürlük mücadelesini zaferle taçlandıracaktır."

Tüm dünya işçi sınıfının-emekçilerinin ve halklarının 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlayan DTK, 1 Mayıs mitinglerine katılım çağrısı yaptı.