ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kuzey ve Güney Kore'den ortak deklarasyon

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması amacıyla ortak deklarasyon imzaladı.

Etkin Haber Ajansı / 27 Nisan 2018 Cuma, 14:03

HABER MERKEZİ- Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in arasında, iki ülke sınırında yer alan Panmunjom Ateşkes Köyü'nde gerçekleşen zirveden barış kararı çıktı.

İki ülke liderleri, zirve sonunda yayınladıkları ortak açıklamada Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda ortak deklarasyon imzalandı.

Yapılan açıklamada, "İki lider 80 milyonluk Kore halkının ve tüm dünyanın önünde Kore Yarımadası'nda bundan böyle savaş olmayacağını ve yeni bir barış devrinin açıldığını resmen ilan eder" ifadeleri yer aldı. İki ülke saldırmazlık taahhütlerine bağlılıklarını teyit ederek birbirlerine karşı güç kullanmayacaklarını, karşılıklı silahsızlanmayla birlikte askeri gerilimleri sonlandırarak aralarında barışı pratik olarak tesis edeceklerini vurguladı. Ortak açıklamada liderlerin "Güney ve Kuzey, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılmasını hedefini karşılıklı olarak teyit ettikleri" vurgulandı. Açıklamada Kore Savaşı'nın resmi olarak sonuçlandırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi için iki ülke arasında ABD ve Çin'in de dahil olacağı 3'lü ve 4'lü görüşmeler yapılması konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

Kim Jong-un yaptığı konuşmada "Tarih kendi kendine yazılmaz. O, dönemin insanlarının çabasıyla yazılır.", "Eğer insanların isteklerine öncelik verirsek birleşme daha yakın sürede gelir.", "Tek soy, tek kültür ve tek millet ayrılamaz. Biz aslında kardeşiz. Umarım bir araya gelip yeni bir geleceği başlatabiliriz. Bu yüzden sınırı geçip Güney Kore'ye geldim." ifadelerini kullandı.

Bu gelişmelerin Çin ve ABD başkanlarının bir araya gelmesinden sonra, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump'ın yapacağı görüşme öncesi yaşanması dikkat çekiyor.