ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan'dan 7 Haziran itirafı: Faturasını gördük

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sandıktan tek başına iktidar olarak çıkamadığı ve bu nedenle tanımayıp darbe sürecini başlattığı 7 Haziran seçim sonuçları konusunda itirafta bulundu: "Sadece 7 Haziran seçimlerinde kısa bir belirsizlik yaşandı. Bunun faturasının ağırlığını da hep birlikte gördük."

Etkin Haber Ajansı / 27 Nisan 2018 Cuma, 14:10

ANKARA- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuştu.

Erdoğan'ın hedefinde yine, seçimlere katılabilmesi için İYİ Parti'ye 15 milletvekili veren CHP lideri Kılıçdaroğlu vardı: "Siz bakmayın bazılarının AK Partiyi tek adamlıkla suçlamalarına. Bu ülkede diktatör görmek isteyen bir gecede 15 milletvekiline partisine hiçbir makul gerekçe göstermeden siyaset mühendisliği ürünü yöntemlerle zorla parti değiştirenlere bakmalıdır."

SEÇİMLER DURDUK YERE ORTAYA ÇIKMADI

24 Haziran seçimlerinin durduk yere ortaya çıkmadığını söyleyen Erdoğan, "Türkiye gerçekten hayati, tarihi hadiselerin ardından ulaşmıştır. 2014 yılı ağustos ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya çıkan tablo, ülkemizde yönetim sistemi değişikliğinin kaçınılmaz hale geldiğini zaten göstermişti. 2015 yılında ardı ardına yaşadığımız iki seçim sistemin zafiyetlerini milletimizin önüne serdi. Terör olaylarının yoğunlaşması sebebiyle dikkatimizi milletimizin bekası mücadelesine verdiğimiz için bu sistem tartışmasını gündemimizin alt sıralarına itmek zorunda kaldık" dedi.

15 Temmuz'dan sonra MHP ile yakın ve verimli bir işbirliği yapma imkanı bulduklarını söyleyen Erdoğan, muhalefeti ise ittifak yapmakla suçladı: "Bu süreçte ana muhalefet partisiyle bölücü örgütün güdümündeki partiyle, onlara sonradan eklemlenen bir başka partinin örtülü ittifakıyla da karşılaştık. Biz milletimizin gözü önünde ittifak yaparken, onlar kapalı kapılar ardında sürdürdükleri pazarlıklarla süreci sürdürmeyi tercih ettiler."

Erdoğan, "Bizim idealimiz seçimleri zamanında yapmaktı. Ama şartlar bizi erken seçim çağrılarını daha fazla karşılıksız bırakamayacağımız bir noktaya getirdi" diye konuştu.

ABDULLAH GÜL'ÜN ADAYLIĞI TARTIŞMAS

Cumhurbakanı Erdoğan, isim vermeden Abdullah Gül'ün adaylık tartışmalarını da şöyle değerlendirdi: "Bizim için önemli olan karşımızda kimlerin olduğu değildir. Bunu hiç gündeminizde dahi tutmayın. Kim olursa olsun hiç önemli değil. Asıl önemlisi bizim milletimize diyeceğimiz, milletimizle nasıl kucaklaşacığımızdır."

"Şunu unutmayın muhalefetin bu ülkede Soros'ları çoktur. Bunlar sadece içeriden değil, dışarıdan destekli Soros'lardır" diyen Erdoğan, bunların kim olduğunu ve hangi kaynaklardan beslendiğini bildiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nu yeniden adaylığını açıklamaya çağıran Erdoğan, "Ya sen bu tanıma en çok uyan insansın. Niye olmasın? Senden daha iyisi olur mu? Bu tanımın ta kendisisin. Yumuşaksın, ekonomiyi iyi biliyorsun" dedi.

7 HAZİRAN'IN FATURASINI GÖRDÜK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sandıktan tek başına iktidar olarak çıkamadığı 7 Haziran seçim sonuçları konusunda ise bir itirafta bulundu. Erdoğan, şunları söyledi: "İşte milletimiz bu durumu gördüğü için ülkeyi yönetme emanetini 15 yılı aşkın süredir AK Parti'den başka kimseye vermiyor. Sadece 7 Haziran seçimlerinde kısa bir belirsizlik yaşandı. Bunun faturasının ağırlığını da hep birlikte gördük. Henüz hükümeti kurmayı bile becerememiş olanların, ülkenin siyasi-sosyal dinamiklerine nasıl sinsice saldırdıklarını hep beraber takip ettik. Yaklaşık dört ay sonra milletimiz bu haramzadelere dersini vermiştir."

'FATURAYI' HALKLAR CANIYLA ÖDEDİ

Erdoğan, 7 Haziran'dan sonra koalisyon hükümeti kurulmasına izin vermemiş ve seçim sonuçlarını tanımayarak Saray darbesi sürecini başlatmış, 1 Kasım'da ülkeyi yeniden seçime götürmüştü. 7 Haziran'dan sonra Suruç, Ankara katliamları yaşanmış ve savaş yeniden tırmandırılmıştı.