ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temelli: Bizi yok sayarak yapılan siyasetin Saray'dan farkı olmaz

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Bizim adayımız Türkiye'nin adayı, yeni yaşamın adayı, geleceğin, umudun adayı, demokrasi mücadelesinin adayıdır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Nisan 2018 Perşembe, 16:35

URFA- HDP Eş Genel Başkanı Urfa'da partisinin düzenlediği toplantıya katıldı. Temelli'ye MYK Üyeleri Ömer Önen ve Bedriye Yorgun, milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş, Feleknas Uca ile Kadın Meclisi Üyeleri ve PM üyeleri eşlik etti.

Temelli, katılanlara hitaben yaptığı konuşmada, AKP'nin toplantılarını engelleme çabalarını eleştirerek, "Türkiye 7 Haziran'dan bugüne savaş politikasına esir edildi. Önce Kürt illerine saldırıldı. Binlerce insan mağdur edildi. Çok sayıda insanı yitirdik. Savaş politikaları hız kesmedi. İçeride değil, Afrin'de de aynı şeyi uyguladı. IŞİD artığı çetelerle Afrin'de yağma gerçekleştirdi. Afrin Afrinlilerindir. Çıkın oradan!" dedi.

ÜLKENİN BAŞINA MUSALLAT OLAN BU İKTİDARI 25 HAZİRAN'DA DEF EDECEĞİZ

Temelli, şöyle devam etti: "Kürt düşmanlığı üzerinden sürdürülen savaş politikasını Suriye'de de sürdürüyor. Kobane günlerinde de aynı şeyi Kobane'ye yapmaya çalıştılar, Kobane halkı direndi. Bugün de Afrin halkı direndi ve bu talancıları Afrin'den def edecektir. Bizler de bu ülkenin başına musallat olan bu iktidarı 25 Haziran'da def edeceğiz."

İktidarın Kürt düşmanlığı üzerinden milliyetçi Türk oyları ile beslenmek istediğini ve bunun için kurt işareti yaptığını belirten Temelli, savaş politikalarının Türkiye'nin her yerinde yıkıma yol açtığını söyledi. Temelli, "Biz dedik ki HDP, DTK, HDK olarak; Kürt sorununu çözmezseniz bu sorun her şeyin çürümesine neden olur, demokrasi sorununa neden olur. Tersinden de doğru. Bu ülkede demokrasi sorunu çözülmeden Kürt sorunu çözülmez. Biz demokrasi mücadelesiyle başta Kürt sorunu olmak üzere tüm sorunların çözüleceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

AKP iktidarına karşı mücadeley yükseltme çağrısı yapan Temelli, "Bu Saray'dan, bu tekçi anlayıştan kurtulalım. Bunlar kayyumcu. Bunlar demokrasi ne bilmezler. Bunlar için demokrasi, bunların menfaatine engel olan şeydir. Bunlar için demokrasi zaman zaman başvuracakları bir takiye yöntemidir" dedi.

Temelli, Meclis Başkanı'nın "Kürt illeri dedirtmem" sözlerine atfen Kürt illerinden seçilmiş AKP'li milletvekillerinin Kürtlüğünün seçim zamanı akıllarına geldiğini söyledi. Temelli, şöyle devam etti: "İnsanlar kimliklerini onurla taşımalıdırlar. O kimlikler onları var eder. Bu coğrafyada hepimiz bir arada kimliklerimizle onurlu bir şekilde yaşıyoruz. İnançlarımıza sahip çıkacağız, her türlü inanca saygı göstereceğiz. İster mütedeyyin, ister Alevi, ister inançsız. Bir arada yaşamak insanın erdemidir. Birbirimizle güç bulur, birbirimizle bu zenginliği var ederiz."

BİR TELEFONLA İŞSİZLİK ORANLARI DÜŞÜRÜLÜYOR

Hükümetin işsizlik ve enflasyon oranlarını kurum başkanlarını arayarak düşürdüğünü belirten Temelli, "Nereye gitseniz herkes işsizlikten yakınıyor. Türkiye'de işsizlik oranını düşürdük diyorlar. 12'den 10.7'ye düşürmüşler. Bunlar işsizliği şöyle düşürüyorlar. İstatistik Kurumu Başkanı aranıyor, işsizliği bu ay düşür diyorlar. Enflasyonu da Merkez Bankası Başkanı'nı arayarak düşürüyorlar dedi.

Temelli, panik halde seçimleri 24 Haziran'a aldıklarını belirterek, "Bunlar oy çalma konusunda da uzmanlaşmışlar. 16 Nisan'da oyları çaldılar, referandum sonucu Anayasa değişikliği gerçekleşti. O Anayasa değişikliğinden tek madde yürürlükte, o da partili Cumhurbaşkanlığı" dedi.

Temelli, "7 Haziran'da yarım bıraktığımız işi 24 Haziran'da tamamlayacağız" diyerek, herkesi mahllelerinde seçim güvenliği platformları kurarak oylarına sahip çıkmaya çağırdı.

Temelli, ekledi: "Seçim bizim için amaç değil, ama önemli. Seçimden sonra da mücadelemiz devam edecek."

KENDİ ADAYIMIZLA SEÇİMLERE GİRECEĞİZ

HDP'nin kendi adayıyla seçimlere gireceğini belirten Temelli, şöyle devam etti: "Bizim adayımız Türkiye'nin adayı, yeni yaşamın adayı, geleceğin, umudun adayı, demokrasi mücadelesinin adayıdır. Bakın habire aday arıyorlar, bir türlü bulamıyorlar. Pazarlıklar, görüşmeler HDP'ye dokunmadan sürüyor. Bizsiz olmaz. Biz bu denklemin çözümüyüz. Bizi ötekileştirerek, yok sayarak yaptığınız siyasetin Saray'dan farkı olmaz. Bizimle beraber siyaset yapmayı herkes içine sindirecek. Bize düşmanlık yaparak ülkenin önünü açamazsınız. Gelin Türkiye'nin adayında, emek demokrasi güçlerinin adayında, halkların mücadelesinin önünde yürüyen adayda hep beraber buluşalım. Türkiye'nin önünü hep beraber açalım."

Temelli, ikinci turdaki politikalarına dair ise şunları belirtti: "1. turda ne olacaksa, 2. turda da o olacak. Birinci turda da biz kazanacağız, ikinci turda da biz kazanacağız. Bu umuttan asla vazgeçmeyin. Ne derlerse desinler bu ülkeyi değiştirmek bizim elimizde. Biz yürüdükçe demokrasinin, özgürlüğün yolu açılıyor."