ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ODTÜ öğrencileri rektörlüğe geri adım attırdı

Koç Sport Fest'i protesto eden ODTÜ öğrencilerinin "Sermaye defol ODTÜ bizimdir" sloganıyla gerçekleştirdiği eylem rektörlüğe geri adım attırdı.

Etkin Haber Ajansı / 26 Nisan 2018 Perşembe, 20:02

ANKARA - ODTÜ öğrencileri, 32. Bahar Şenliği'nin Ankara Valiliği tarafından "güvenlik" gerekçesiyle yasaklanmasına karşın Koç Spor Fest'in ODTÜ'de gerçekleştirilmesini protesto etti.

Rektörlük binası önünde toplanan yüzlerce öğrenci, "Ne sermayenin ne rektörün, ODTÜ bizimdir", "Mustang go home, Koçfest istemiyoruz" yazılı pankartlar taşıyarak "Sermaye defol ODTÜ bizimdir", "Verşan Kök ODTÜ'ye rektör olamaz" sloganları attı. Burada söz alan ODTÜ ÖTK Başkanı Özgür Gür, üniversite Genel Sekreterliği ve Dekanlık ile gerçekleştirdikleri toplantıda reklam panolarının kaldırılmasını ve Koç Spor Fest kapsamında yapılacak Şebnem Ferah konserinde güvenliği festival güvenlik görevlilerinin değil,üniversitenin görevlilerinin almasını talep ettiklerini söyledi. Taleplerinin üniversite yönetimi tarafından kabul edildiğini ifade eden Gür, bunun, öğrencilerin tepkilerini bir arada gösterebilmesi sayesinde mümkün olabildiğine dikkat çekti.

DEVRİM VE ONUR YÜRÜYÜŞLERİNİ KORUMAK İÇİN BİRARADAYIZ

Gür, öğrencilerin yıllardır kendi emekleriyle ördüğü bahar şenliğinden de vazgeçmeyeceklerini, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan Devrim ve Onur yürüyüşlerini korumak için bir arada olduklarını vurguladı. "Bunların hepsi bizim geleneğimiz" diyen Gür, en barışçıl şekilde özgürlüklerine sahip çıkacaklarını dile getirdi. Gür, öğrencilerin bisikletleriyle, sandalyeleriyle giremediği stadyuma tırların, spor arabaların girmesine izin verildiğini söyleyerek duruma tepki gösterdi. Rektörlüğün durumdan haberi olmadığını iddia ettiğini aktaran Gür, bunun gerçekçi olmadığını dile getirdi.

'DEVRİM' YAZISININ 50. YILI

Ardından söz alan UGT üyesi Kardelen Güneş, Devrim Stadyumu'na "devrim" yazılışının 50. yılında, şirketlere ait reklam panolarının stadyumda bulunmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Rektörlüğün stadyuma araçların girişinden haberdar olmadığı iddiasına değinen Güneş, "Hiçbir şeyden haberi olmayan rektör de kabul edilemez" diye konuştu. Güneş, yasaklanan bahar şenliğini gerçekleştirebilmek için dilekçe hazırladıklarını ve ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurguladı.

ŞENLİK 9-10-11 MAYIS GÜNLERİNDE

Protestonun ardından Rektör Mustafa Verşan Kök, ÖTK ve topluluk temsilcileri ile toplantı aldı. ÖTK ve topluluk temsilcilerinin rektör Mustafa Verşan Kök ile gerçekleşen toplantısının ardından UGT üyesi Kardelen Güneş, Rektörlüğün Ankara Valiliğine şenliğin 9-10-11 Mayıs günleri olacak şekilde yapılabilmesi için yeniden başvurucağını aktardı. Güneş, "3 güne de izin çıksa şenliği 4 gün yapabilmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.


ODTÜ öğrencileri rektörlüğe geri adım attırdı from ETHA on Vimeo.