ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İstanbul Üniversitesi öğrencileri bölünmeye karşı ayakta

İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri Beyazıt ana kapı önünde kitlesel eylem düzenledi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Nisan 2018 Perşembe, 16:23

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi'nin (İÜ) de aralarında bulunduğu 10 üniversitenin bazı fakültelerinin yeni kurulacak 15 üniversiteye devredilmesini öngören yasa tasarısına tepkiler büyüyor.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri dün Beyazıt ana kapı önünde düzenlediği kitlesel basın açıklamasından sonra bugün üniversitenin Avcılar'da bulunan fakültelerinden öğrencilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce üniversiteli Beyazıt Meydanı'nda buluştu.

Orman, Veterinerlik , Sağlık Bilimleri, Edebiyat, İşletme, İletişim, İktisat Fakülte'sinden gelen 500'ü aşkın öğrenci saat 14:30 sıralarında dövizler açarak "Üniversiteme dokunma", "Fakülteme dokunma", "Tasarı üniversiteden geçmez" sloğanlarını attı.

Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Hülya Çalışkan, Beyazıt Meydanı'na basın açıklamasını okudu. Çalışkan, "26 Nisan 2018 tarihinde yapılan olağanüstü fakülte akademik genel kurul toplantısında oy birliği ile aşağıdaki kararı almış bulunuyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz. İstanbul Üniversitesi, tüm fakülteleri öğretim üyeleri, öğrenci ve mezunlarıyla bir bütündür, bölünemez. Temeli 1453'e dayanan bu köklü kuruma önemli bir parçası olan Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'nden koparılması tarihsel bir hata olacaktır" dedi.

İstanbul Üniversitesi'ni de kapsayan üniversitelerin bölünmesi yönündeki kanun tasarısının geri çekilerek iptal edilmesini isteyen Çalışkan, "Ülkemizin nitelikli öğretmen ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'nden koparılması, mezunlarının geçmişlerinin silinmesi anlamına geleceği gibi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'ni yüksek puanlarla kazanarak yerleştirilmiş olan öğrencilerimizin ve tüm eğitim camiasının ağır kaybı anlamına gelecektir. Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, Türkiye'nin her köşesine eğitim hizmeti götüren nitelikli öğretmenler yetiştirmektedir. Hasan Ali Yücel Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'nden koparılması, temeli disiplinlerarası çalışmaya dayanan öğretmen yetiştirme sürecinin ruhuna aykırıdır. Bu bildirgeyle bizler, üniversitemizin bölünmesine karşı olduğumuzu net bir biçimde gösteriyoruz" diye belirtti.