ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Üniversiteler bakteri değildir bölünerek çoğalamaz'

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'nden ayrılmasına öğrenciler, akademisyenler tepki gösterdi. Eylemde kitle "Üniversiteler bakteri değildir bölünerek çoğalamaz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Nisan 2018 Perşembe, 18:18

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi'nin (İÜ) de aralarında bulunduğu 10 üniversitenin bazı fakültelerinin yeni kurulacak 15 üniversiteye devredilmesini öngören yasa tasarısına tepkiler büyüyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'nden ayrılmasına öğrenciler, akademisyenler tepki gösterdi. Eyleme Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Prof. dr. Raşit Tükel, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pnar Saip, CHP Milletvekili Ali Şeker destek verdi.

"Cerrahpaşa'ya neşter vurma", "Tanı: Kontrolsüz bölünme, Tedavi: Cerrahpaşa'ya dokunma", "Üniversiteler bakteri değildir bölünerek çoğalamaz", "Cerrahpaşa'yı köklerinden ayırma", "Neşter tutacak eller pankart tutmamalı" pankartlarının açıldığı eylemde, "Cerrahpaşa evimiz hiçbir yere gitmeyiz", "Cerrahpaşa bizimdir bizim kalacak", "Öğrenciler burada hocalarının yanında" sloganları atıldı.

Öğrenci temsilcileri adına açılış konuşması yapan Kıvaç Yangı, "Bizler burada 'Bilime Saygı' için toplandık. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'nden ayrılması hem Cerrahpaşa'nın hem de İstanbul Üniversitesi'nin akademik değerinin düşmesine sebep olacaktır. Bizler tek bir şey savunuyoruz: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi'nindir. İstanbul Üniversitesi tüm fakülteleriyle ayrılmaz bir bütündür" diye belirtti.

Ardından söz alan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Feray Karaali Savrum ise "Siyasi ve bürokrat bütün yetkililerle görüşüyoruz. Mevcut yasa tasarısının Eğitim Komisyonundan geçmesi işin bittiği anlamına gelmiyor. Mücadeleye devam edeceğiz" diye kaydetti.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay, Cerrahpaşa'nın 600 yıllık İstanbul Üniversitesi'nin en köklü çınarı olduğunu ve hep öyle kalacağını söyledi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, "Biz bir bütün olarak İstanbul Üniversitesi içerisinde birlikte olmak zorundayız 300-400 yıllık tarihi ufacık bir yasa ile yok edemezler. Cerrahpaşa'yı parantez içine alamazlar. Üniversitemizin köklerinden koparılmasını kabul etmiyoruz. Esnafı, hastası, öğrencisi, öğretim görevlisi, mezunu sesimi duyurmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Fakültede öğrenci olan Pelin Öztürk ise Cerrahpaşa'nın dört duvar bir mahalleden ibaret olmadığını belirterek, "Cerrahpaşa bir markadır, bilimdir kolay sökülemez" diye belirtti.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Anatomi Anabilim Dalı adına konuşan Prof. Dr. Salman Demirci, yeni açılacak üniversilet karşı olmadıklarını söyleyerek, "İstanbul Üniversitesini parçalanmasına karşıyız. Biz yeni üniversite istemiyoruz. Zaten bizim bir üniversitemiz var" dedi.

Asistan temsilcisi Dr. Başarcan Turgut, "Emeğiniz emanetimizdir' diyenler ilk fırsatta emeğimize saldırıyorlar. Bilsinler ki bu karar bizim için yok hükmündedir" şeklinde konuştu.

Eyleme esnaf, hastanede bulunan hastalar ve yakınları da katılarak destek oldu. Hastalar, "Bu hastane Silivri'ye taşınırsa biz ne yapacağız, bizim halimiz ne olacak?" diye isyan etti.