ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İÜ öğrencileri 'bölünme'ye karşı eylemde

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, üniversitenin bölünmesini amaçlayan yasa tasarısına karşı bugün eylemde. Öğrencilere TTB Başkanı Raşit Tükel de de destek verdi. Bir grup faşisin eylemi provoke etme girişimi ise öğrenciler tarafından engellendi,

Etkin Haber Ajansı / 25 Nisan 2018 Çarşamba, 13:36

İSTANBUL- İstanbul Üniversitesi öğrencileri, üniversitenin bölünmesini amaçlayan Meclis'e sunulan tasarıya karşı bugün eylemde. Söz konusu yasa tasarısı, bugün Meclis komisyonunda görüşülüyor. Öğrenciler komisyon toplantısı bitinceye kadar eylemde olacak.

Tasarı yasalaşırsa, Tıp Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi taşınacak. Ayrıca, İstanbul Üniversitesi'ne kayıt yaptıran öğrencilerin önemli bir bölümü İbni Sina Üniversitesi'nden mezun olacak.

Öğrenciler tasarıya karşı bugün üniversitenin Beyazıt'taki merkez kampusunda toplandı.

"Üniversite bizim, terk etmiyoruz. Üniversiteme dokunma" pankartını açan öğrenciler, "İÜ bölünemez", "Öğrenciler burada, rektör nerede?", "Eski üniversitelerden kim kaldı?" şeklinde dövizler de taşındı.

Öğrencilere, TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel de destek verdi. Tükel, Mart 2015 rektörlük seçimlerinde bin 202 oyla rektör seçilmiş ancak YÖK tarafından atanmamıştı.

Prof. Dr. Tükel'i "Benim rektörüm Raşit Tükel" sloganı ile karşılayan öğrenciler, kampüste forum yapacak. Öğrenciler, tasarıyı görüşen komisyon toplantısı bitinceye kadar eylemde olacak.

Bu arada, 100 kişilik faşist grubu açıklama yaparak bugünkü eylemi provoke etmek istedi.

Öğrenciler faşistleri sloganlarla proteste etti. Faşist grup, üniversitenin ana kapısına doğru geçti.