ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Üniversitelere siyasi müdahale kabul edilemez

HDP Eğitim ve Kültür-Sanattan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sevtap Akdağ, AKP'nin hazırladığı ve İstanbul Üniversitesi'nin bölünmesini içeren yasa tasarısının üniversitelere siyasi müdahale anlamına geldiğini belirtti, "AKP üniversiteler üzerinden elini çekmeli, üniversitelerimize dokunmamalıdır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Nisan 2018 Çarşamba, 14:40

ANKARA- HDP Eğitim ve Kültür-Sanattan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sevtap Akdağ, AKP'nin Meclis'e sunduğu ve bazı üniversitelerin bölünmesini isteyen yasa tasarısına tepki gösterdi.

Yazılı bir açıklama yapan Akdağ, İstanbul Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi Türkiye’nin en eski üniversitelerinin bulunduğu 10 üniversitenin bazı fakültelerinin üniversite bünyesinden koparılarak 10 ayrı üniversite kurulmasının hedefleniğini hatırlattı.

AKP’nin üniversiteleri bölmesi ve parçalamasının hiçbir bilimsel açıklamasının olmadığını belirten Akdağ, "Eğitim kademesinden, binbir emekle buralarda eğitim hakkı kazanan öğrencilerine kadar üniversite bileşenlerinin hiçbirinin görüşü alınmadan bir oldu bitti ile yasalaştırılmak istenmektedir. Temel amaçlarından biri siyasal kadrolaşmaya yeni zeminler hazırlamaktır" dedi.

Akdağ, AKP iktidarının yükseköğretimde istihdamı "bir siyasi kadrolaşma anlayışı" ile ele aldığını belirtti ve ekledi: "OHAL sürecinde beş binin üzerinde akademisyenin ihraç edilmesinin, 400’ü aşkın barış imzacısı öğretim üyesinin görevine son verilmesinin gerekçesi budur. Rektörlük seçimlerinin kaldırılması ve üniversite yönetimine dair tüm kararların üniversite rektöründe toplanmasının bir amacı da siyasal kadrolaşmadır. Üniversitelerde rektör pozisyonundaki kişiler, üniversitelerin gerçek kadro ihtiyaçlarını göz ardı ederek eş, dost, akraba gibi yakın çevrelerine ve siyasal iktidarın önerdiği kişilere üniversite kadrolarını tahsis etmektedirler. Üniversitelerin bilimsel liyakatten uzaklaştırılarak siyasal iktidarın nüfuz alanına dönüştürülmesi kabul edilemez bir durumdur."

HDP'nin her kademede eğitimin nitelikli ve herkes için ulaşibilir olmasını savunduğuna dikkat çeken HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sevtap Akdağ, "HDP, eğitim kurumlarının sayılarının artırılmasına, yeni üniversiteler kurulmasına karşı değildir. Lakin Türkiye’deki birçok üniversitenin tabela üniversitesi olmanın ötesine geçemediği, yükseköğretimin hızla özelleştirilip piyasanın kaderine terk edildiği, kamusal, bilimsel, özerk ve demokratik karakterinin neredeyse tümüyle aşındırıldığı aşikardır. Birçok üniversitenin belli sermaye gruplarına, cemaat ve tarikatlara peşkeş çekildiği bir ortamda yeni tabela üniversiteleri kurulması, yeni tabelalar üretmek için köklü üniversitelerin parçalanması doğru değildir. Bu tasarı derhal geri çekilmeli, AKP üniversiteler üzerinden elini çekmeli, üniversitelerimize dokunmamalıdır" dedi.