ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İnşaat işçileri köprüde eylem yaptı

İnşaat İşçileri Sendikası üyeleri ödenmeyen ücretlerini almak için başlattıkları direnişin 7. gününde Boğaziçi Köprüsü'nde eylem yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 25 Nisan 2018 Çarşamba, 17:46

İSTANBUL- İnşaat İşçileri Sendikası üyeleri ödenmeyen ücretlerini almak için başlattıkları direnişin 7. gününde Boğaziçi Köprüsü'nde eylem yaptı.

Pankart açarak yolu kapatan işçilere müdahale eden polis 4 işçiyi ve 1 muhabiri gözaltına aldı.

"Yapı&Yapı İnşaat’ın gasp ettiği ücretlerimizi alana kadar direneceğiz" yazılı pankart açılan eylem, Yunus Özgür, Muharrem Toraman, Oğuzhan Günday ve Hasan Doğan isimli işçilerin gözaltına alınmasıyla sonuçlandı.

İnşaat İşçileri Sendikası eylemin ardından yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Sadece en temel hakkımız olan ücretimiz için direniyoruz ve 7 günde 6 kere gözaltına alındık. Bu gözaltılar yasadışı gözaltılardır. Patronlara OHAL’in 'Bakın grev oluyor mu?' diye pazarlandığı politikaların nereye kadar götürüleceğinin somut ifadesidir. Patronların artık alenen korunmasının, kollanmasının, işçi düşmanlığının tipik ifadesi.

Yapı&Yapı inşaat işçileri asgari ücretle çalışıyor göstermekte, primleri de asgari ücret üzerinden yatırmaktadır. Bu ülkedeki tüm inşaat işçileri gibi. Oysaki işçiler asgari ücretle değil, işkolunda fiilen kabul gören ücretlerle çalışmaktadır. Patronlar bu şekilde devasa oranlarda vergi kaçırmakta, işçinin hakkını alenen gasp etmektedir.

Farklı bir davranış beklemiyorduk. Biz onların icazetleriyle sendikacılık yapmadık, yapmayacağız! Onların icazet sınırlarının patronların çıkarlarınca çizildiğini bilerek. Ne yaparlarsa yapsınlar tek bir kuruşumuzu bile o vampir iştahlarının doyması için peşkeş çekmeyeceğiz. Fiili, meşru ve örgütlü gücümüzle bu gerçeği onlara da kabul ettireceğiz."