ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

YPG 17-25 Nisan'a ilişkin Efrîn bilançosunu açıkladı

YPG'nin açıklamasına göre, 17-25 Nisan günlerinde işgal altındaki Efrîn ve çevresinde gerçekleştirilen eylemlerde "Taner Çobanoğlu" adlı subayın da içinde olduğu 12 asker ile çete üyesi yaşamını yitirdi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Nisan 2018 Çarşamba, 18:14

İSTANBUL- YPG Basın İrtibat Merkezi, 17-25 Nisan tarihleri arasında Efrîn'de gerçekleştirdiği eylemlere ilişkin açıklama yaptı.

Bir hafta içinde 12 asker ile çete üyesinin hayatını kaybettiğini açıklayan YPG Basın Merkezi, 17 Nisan'de kent merkezinde yapılan suikast eyleminde "Taner Çobanoğlu" adlı bir subayın yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Açıklamaya göre aynı gün Cindirêsê ilçe merkezinde gerçekleştirilen bir eylemde de rütbeli bir asker öldürüldü, "Selum Elhamadi" bir çete üyesi ile 2 çete üyesi yaralandı.

18 Nisan'da kent merkezinde gerçekleştirilen sabotaj eyleminde ise 3 asker yaşamını yitirdi, 6 asker yaralandı.

19 Nisan'da Şiyê ilçesinde "Furqat el Hamza" grubuna ait alana çete üyelerini sevk eden bir askeri araca saldırı düzehlendi, 1 çete üyesi öldürüldü, 4 çete üyesi yaralandı.

21 Nisan'da Efrîn-Tirinde yolu üzerinde "Feylaq el Şam" çetelerine dönük gerçekleştirilen eylemde 2 çete üyesi öldürüldü.

22 Nisan'da Raco-Efrîn yolu üzerinde "Furqat el Hamza" çetelerine yönelik gerçekleştirilen eylemde, 3 çete üyesi öldürüldü. Aynı gün Efrîn şehir merkezindeki Qabûn kavşağı yakınlarında düzenlenen eylemde 1 çete üyesi ölürken, 3 çete üyesi yaralandı.

17 ve 18 Nisan tarihlerinde TSK ve çeteleri, savaş uçakları ve 8 insansız hava aracının da katılımıyla Raco, Bilbilê, Cindirêsê ve Efrîn şehir merkezi civarında kapsamlı bir operasyon başlattı. Aynı gün TSK'nın Rusya ile işbirliği temelinde İdlib’in kuzeyindeki Şeyh Ekil’de oluşturduğu gözlem noktasından çekilen yüzlerce asker, zırhlı personel taşıyıcı ve ağır silahlar Efrîn’in Şêrawa ilçesinin Basûfanê köyüne sevk edildi.

YPG Basın Merkezi, eylemlerin ardından bütün güçlerinin herhangi bir kayıp vermeden üslerine döndüğünü belirtti.