ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Salih Müslim'den 'Prag' açıklaması: Bazı yerlere götürülmek istendim

PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim, Çekya'daki gözaltı ve mahkeme sürecine ilişkin dikkat çekici bir açıklama yaptı, "Mahkemeden önce bazı yerlere götürülmek istendim" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Nisan 2018 Çarşamba, 15:30

HABER MERKEZİ- PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim, Çekya'daki gözaltı ve mahkeme sürecine ilişkin DW Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

Prag'da gözaltına alındıktan sonra polis tarafından sorgulanmadığını söyleyen Müslim, mahkemeye çıkarılmadan önce "bazı yerlere götürülmek istendiğini" söyledi.

Poliste hiç sorgulanmadığını belirten Müslim, şunları söyledi: "Hayır, poliste hiç sorgulanmadım. Götürdüler, kayıt ettiler, sağlık kontrolünden geçirdiler, üstümde ve çantamda neler var ona baktılar, tüm bunlar sabaha kadar sürdü. Böylece tek kişilik bir hücrede ertesi güne kadar kaldım. Hiçbir sorgu olmadı. Sonra beni mahkemeye çıkaracaklarını söylediler. Mahkemeye gittik, dinlediler, sonra da 'Gidebilirsin' dediler. O anda dışarıda neler olduğunu bilmiyorum. Fakat öyle görünüyordu ki, telefonla arkadaşlara haber vermiş olmam çok şey değiştirdi. Anladığım kadarıyla sanki mahkemeye çıkarmadan bazı yerlere götürmek veya teslim etmek gibi bir şey vardı. Hani başka yerlerde olduğu gibi."

Müslim, DW Türkçe'nin "Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz?" sorusu üzerine "O anda hissetmedim ama sonradan böyle bir şey olduğunu anlıyorum. Mahkemeye gelince zaten bir şey yok, zaten Türkiye vatandaşı değilim, suçlamalar da elle tutulur değil, bu nedenle mahkeme tarafından serbest bırakıldık, sonra da dava düştü" dedi.