ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Minbic Askeri Meclisi Komutanı'ndan önemli açıklamalar

AKP/Saray iktidarının tehdit ettiği Minbic Askeri Meclisi'nin Genel Komutanlarından Muhammed Ebu Adıl, ETHA'ya çok önemli açıklamalarda bulundu. Koalisyon güçlerinin Türk yetkililer ile gerçekleştirdiği bir toplantıya katıldıklarını hatırlatan Muhammed Ebu Adıl, "Toplantıda Türk devletini temsil eden yetkili, bizi 2012- 2013 yılında Suriye rejimine karşı Özgür Suriye Ordusu içerisinde yer aldığımız dönemden tanıyordu. Türkiye'de ABD'nin İncirlik Üssü'nde defalarca Minbic Askeri Meclisi'ne ilişkin Türk yetkililerin de katıldığı görüşmeler gerçekleştirdik. Türk devleti kim ile savaşacağını çok iyi biliyor" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Nisan 2018 Çarşamba, 09:39

MİNBİC (Welat Deniz)- İşgalci Türk devletinin hedefinde Minbic'in olduğu, Erdoğan tarafından defalarca dile getirildi.

Kentin savunmasını üstlenen Minbic Askeri Meclisi, bu tehditler karşısında ne diyor?

Bu soruyu Minbic Askeri Meclisi Genel Komutanlarından Muhammed Ebu Adıl yanıtladı.

2016 yılında Tişrin barajının DAİŞ'ten temizlenmesinin ardından Kobanê ve Sirin'deki savaşçıların Minbic'e geçtiğini hatırlatan Muhammed Ebu Adıl, Minbic Askeri Meclisi'ni, Rakka hamlesinde ölümsüzleşen Ebu Emced'in de içinde olduğu 13 kişi ile birlikte kurduklarını belirtti.

Muhammed Ebu Adıl, Minbic Askeri Meclisi'nin kuruluşuna ilişkin şunları söyledi: "Minbic Askeri Meclisi'ni DAİŞ'in işgali altındaki Minbic'i özgürleştirmek için kurduk. Kuruluşundan sonra, ABD'nin öncülük ettiği koalisyon güçlerinin katılımı ile birlikte toplantılar yaptık. Toplantılara koalisyon içerisinde yer alan ABD, Fransa ve İngiltere'den askeri yetkililer katıldı. Türk yetkililer bizim için 'Minbicli değiller, toplantıya katılamazlar' dediler. Ancak koalisyon güçlerinin Türk yetkililer ile gerçekleştirdiği bir toplantıya biz de katıldık.

İNCİRLİK'TE TÜRK YETKİLİLERİN DE KATILDIĞI TOPLANTILAR YAPTIK

Toplantıda Türk devletini temsil eden yetkili, bizi 2012- 2013 yılında Suriye rejimine karşı Özgür Suriye Ordusu içerisinde yer aldığımız dönemden tanıyordu ve o günlerde bize yardım ediyorlardı. Minbic Askeri Meclisi'ni gayet iyi tanıyorlardı. Türkiye'de ABD'nin İncirlik Üssü'nde defalarca Minbic Askeri Meclisi'ne ilişkin Türk yetkililerin de katıldığı görüşmeler gerçekleştirdik. Minbic'i özgürleştirdikten sonra elbette ki, askeri gücümüz daha da arttı."

"Türk devleti Minbic'te kimi tehdit ettiğini ve kimin ile karşılaşacağını iyi biliyor" diyen Minbic Askeri Meclisi Genel Komutanlarından Muhammed Ebu Adıl, "Erdoğan'ın talimatı ile 2012- 2013 yılında bize silah ve lojistik yardımı yapan AKP hükümeti, Kürt ve Arap halklarının birliğini karşı oldukları için Minbic'i tehdit ediyor. Erdoğan'ın düşmanlığı Minbic'te yaşayan bütün halklaradır. Erdoğan ve Türk devleti, Minbic Askeri Meclisi'nin Minbicli olduğunu gayet iyi biliyor ancak gözümüzün içine baka baka yalan söylüyor."

ERDOĞAN, DAİŞ'İ YENİDEN YAPILANDIRMAK İSTİYOR

Muhammed Ebu Adıl, Erdoğan'ın DAİŞ'i yeniden yapılandırmak istediğine dikkat çekti ve ekledi: "Efrin'e yönelik işgal saldırısında çeteleri kullanmasının sebebi de budur. ÖSO içerisinde yer aldığımız dönemlerde, Türk devleti silah yardımını aleni bir şekilde yapıyordu. Halep ve Humus gibi kentler rejimin elinde gibi görünüyor ancak bu kentler Türk devletine satılmış durumda."

Türk devletinin İdlib, Guta gibi yerlerden getirdiği çeteleri Efrin'e yerleştirerek bölgenin demografik yapısını değiştirmek istediğine dikkat çeken Muhammed Ebu Adıl, "Türk devletini Efrin'de yapmak istediğini Suriye rejimi Arap kemeri ile gerçekleştirmek istemişti. Suriye rejimi ile Türk devletinin tutumları birbirine çok benziyor" dedi.

MİNBİC'İ KARIŞTIRMAK İSTİYORLAR

Minbic Askeri Meclisi Genel Komutanlarından Muhammed Ebu Adıl, kentte son günlerde gerçekleştirilen MİT ve çete destekli saldırılara dikkat çekerek, şunları söyledi: "Çeteler, gündüz herhangi bir saldırıda bulanamıyorlar, bazı akşamlar ise sızma girişimlerinde bulunuyorlar. Türk devletinin de desteklediği kimi çete grupları gece ateş açıyor ya da araçlara mayın yerleştirip patlatıyorlar. Onların da gizli örgütlenmeleri olduğunu biliyoruz. Bu konuda gerekenleri yapıyoruz. Çok açık ki, hepsi, Suriye rejimi, Türk devleti ve çete grupları, Minbic'i karıştırmak istiyor. Bunun farkındayız ve önlemlerimizi de almış durumdayız."

BU KENTİN GENÇLERİ OLARAK HALKIMIZI SAVUNUYORUZ

Minbic Askeri Meclisi için "Halkımızın güvenliği ve özgürlüğü için kendi topraklarını savunan bir kuvvetiz" diyen Muhammed Ebu Adıl, "Halkımızın istikrar içinde yaşaması sadece Kuzey Suriye halkları için değil Ortadoğuda yaşayan bütün halklar için önemli. Halkların bombaların altında yaşamaması için mücadele veriyoruz. Bu kentin gençleri olarak halkımızı, topraklarımızı korumak için buradayız ve bu bizim görevimiz" diye konuştu.

Bütün halkların daha fazla özgürlük içinde yaşayacağı bir Minbic istediklerinin altını çizen Muhammed Ebu Adıl, "Bu savaşın sona ermesini istiyoruz" dedi.

Türk devletinin saldırması durumunda Minbic halkını savunacaklarının altını çizen Minbic Askeri Meclisi Genel Komutanlarından Muhammed Ebu Adıl, şunları söyledi: "Bu halkın özgürlüğü için DAİŞ çetelerine karşı nasıl savaştıysak Minbic’e saldırmayı düşünenlere karşıda halkımızı savunacağız. Şehitlerimizin izinden yürüyerek halklarımızın özgürlüğünü ve kentimizi sonuna kadar savunacağız."