ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temelli: Seçimlere kendi adayımızla gireceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin seçim politikasını şöyle açıkladı: "Kendi adayımızla gireceğiz. Emek ve demokrasi güçlerinin sesi olacağız. Türkiye'nin adayı ile gireceğiz. Sadece parlamentoya endeksli değil programımız. Yerelin söz, yetki ve karar sahibi olduğu bir program. BİZ'ler kazanacağız."

Etkin Haber Ajansı / 24 Nisan 2018 Salı, 16:34

ANKARA- HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın grup toplantısında söylediği "bu döviz baskısından, lobisinden kurtulacağız. Şimdi altına geçeceğiz" sözlerini değerlendiren Temelli, "Altını oğluna takılan çeyrek altın sanıyor, o altınlar da dövizle alınıyor. Senin paranla sakız alamazsın İngiltere'de. Ne yapacaksın, altını neyle alacaksın? Bu durumla karşı karşıyayız. Bir akıl yitimi ile karşı karşıyayız" dedi.

Bir hafta sonra 1 Mayıs alanlarında olacaklarını ifade eden Temelli, 1 Mayıs 1977'de hayatını yitiren işçileri andı. Temelli, 1 Mayıs 1977'nin hala aydınlatılmadığını belirterek, "Ve bu aydınlatılmadığı sürece Taksim sevdamız bitmeyecek. Başka alanlarda buluşacağız ama Taksim'in hesabını sormaya devam edeceğiz" dedi.

Türkiye işçi sınıfının tarihinin en zor günlerini yaşadığını ve OHAL'in en büyük mağdurlarının işçiler ve emekçiler olduğunu söyleyen Temelli, "Yönetemiyorlar ve iktidarı sürdürebilmek için tek seçenek OHAL'i sürdürmek, emekçileri baskı altına almak, köleci bir çalışma hayatı gerçekleştirmek, savaş politikalarını devam ettirmek. Bu savaş politikaları, bu ekonomi politikaları Türkiye'yi büyük çöküşe sürüklemiştir. Tüm bunlara dur demek için 1 Mayıs'ta buluşacağız. Mücadelemizi örgütleyeceğiz. Bu iktidardan hep birlikte kurtulacağız" diye konuştu.

KHK ihraçlarına değinen Temelli, savcılık soruşturmaları kovuşturmaya yer olmadığı kararıyla sonuçlansa da kamu emekçilerinin işlerine iade edilmediğini söyledi. Temelli, OHAL komisyonunun yargı sürecini oyalamak amacıyla kurulduğunu belirterek, "Her şey yolunda giderse 10 sene, işler biraz aksarsa 20 sene gerekiyor. Benim gibi biri herhalde işine bir daha geri dönemez. Çalışma temposundan bu komisyonun niyeti belli" dedi. İş cinayetlerine de dikkat çeken Temelli, emek cehennemine çevrilmiş ülkede iş cinayetlerinin nasıl bir rejim altında yaşandığını gösterdiğini kaydetti. Temelli, "İşçi ölümlerinin önlenmesi ancak çalışma yaşamının demokratikleşmesiyle mümkün. Yaşamın her alanı demokratikleşmeden, demokrasiden bahsedemeyiz. Ekonomi de çalışma yaşamı da demokratikleşmeli" dedi.

Ankara Valisinin "Bijî 1ê Gulan"ı yasakladığını hatırlatan Temelli, "İyice şaşırdılar" dedi, Meclis Başkanı'nın da "Kürt illeri dedirtmem" sözlerini hatırlattı. Temelli, şöyle devam etti: "Yahu senin Kürt milletvekillerin var. Bunlar tarihteki son Kürt AKP vekilleri. Bundan sonra böyle bir şey olmayacak. Sizin Kürt illerindeki tabelalarınızı bile kargo şirketleri asacak, çünkü orada size oy verecek tek bir Kürt olmayacak. Siz Kürt düşmanlığı yaparak Kürt illerini yok sayarak, Kürdistan lafından irkilerek var oldukça bir daha Kürdistan'a ayak basamayacaksınız. Madem Mersin'den kurt işareti yaptınız sizin sınırınız Osmaniye'dir. Eğer siz Kürt düşmanlığı yapıyorsanız, milliyetçi hezeyanlara yol veriyorsanız, savaş politikalarıyla ayakta duruyorsanız, bunun bedelini hem Kürtler hem Türkiye emekçileri ödüyor. O yüzden bu yıl alanlarda hem emekçiler hem savaş karşıtları hem de halklarımız buluşacak. Bijî 1ê Gulanê sesi Türkiye'yi inletecek."

EMEK HAKLARI HAFTASI KANUN TEKLİFİ SUNULACAK

Temelli, yeni yasa hazırlıkları konusunda şu bilgiyi verdi: "Türkiye'de demokrasi meselesinin en önemli sorunu emek sorununun çözümü ile ilintilidir. Biz 1 Mayıs'ın içinde olduğu haftayı emek hakları haftası olarak değerlendirmek istiyoruz. Bununla ilgili de bir yasa çalışmamız var. Kabul edilmese bile biz önümüzdeki dönem bu haftayı bu anlamıyla değerlendireceğiz. Sadece 1 hafta değil tüm yıl boyunca bu anlamda çalışacağız."

İktisadi krizin 24 Haziran seçim kararını aldırdığını söyleyen Temelli, "Türkiye'de çalışan nüfusunun yüzde 68'i emekçilerden oluşuyor. Fakat Türkiye milli gelirinden bu emekçilerin aldığı pay yüzde 30. 2001 krizi döneminde IMF'nin atadığı kayyum vardı Kemal Derviş. Koalisyon ortağı da Bahçeli'ydi. Şimdi yine Bahçeli. Bakalım hangi kayyumu atayacaklar. O zaman IMF uzmanı Krueger diyordu ki, 'rekabetçi bir ortamın oluşması için asgari ücret 400 doların altına düşmelidir.' IMF'ye borcumuzu ödedik diyenler IMF'nin en önemli talimatını hayata geçirdiler. Asgari ücret 400 doların altında. Bu sefalet ücretidir" diye konuştu.

YÜZLEŞMEZSEK YARA KAPANMAYACAK

HDP Eş Genel Başkanı, bugün 1915 Ermeni soykırımının yıl dönümü olduğunu da hatırlatarak, "Bunun acısı hala sürüyor. Bazı yaralar kapanmaz. Ermeni soykırımı 103 yıldır inkar ediliyor. Bu soykırımcı gelenek sürdüğü sürece bu ülkede nefret söylemi de ayrımcılık da devam edecek. Bugün Kürtlere karşı uygulanan ayrımcılığın referansı 1915 Ermeni Katliamı'dır. Biz bununla yüzleşmezsek, bu Meclis'te yüzleşmezsek bu yara hiçbir zaman kapanmayacak. Biz HDP olarak bu felakette kaybettiklerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz" dedi.

24 Haziran erken seçimi "Panik seçimler" diye nitelendiren Temelli, "16 Nisan'da oyları çaldık, kılıfı hazırladık, işi bir an önce bitirelim, diyorlar. Evet, bu iş bitecek. Çöktürme planlarınız, OHAL'leriniz, zulmünüz 24 Haziran'da son bulacak. Bizler savaş karşıtları, emek demokrasi güçleri bizler Newroz'da 1 Mayıs'ta yan yana gelenler bu işe 24 Haziran'da son vereceğiz" dedi.

Seçim güvenliğinin ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Temelli, "7/24 çalışacağız, 7 Haziran'da yarım bıraktığımız işi de 24 Haziran'da tamamlayacağız" dedi.

TÜRKİYE'NİN ADAYI İLE GİRECEĞİZ

Temelli, HDP'nin seçim politikasını ise şöyle açıkladı: "Kendi adayımızla gireceğiz. Emek ve demokrasi güçlerinin sesi olacağız. Türkiye'nin adayı ile gireceğiz. Türkiye partisi olduğumuz için Türkiye adayı ile gireceğiz. Biz hakikatin sesiyiz. Güçlü adayla gireceğiz. Çünkü bizim programız güçlü. Biz bu programı halklarımızla beraber mücadele tarihimizle yazdık. Biz Türkiye'nin önünü açan partiyiz. Bu programı hayata geçirmek için hep birlikte çalışacağız. 7 Haziran'dan çok daha güçlü bir şekilde parlamentoda olacağız. Sadece parlamentoya endeksli değil programımız. Yerelin söz, yetki ve karar sahibi olduğu bir program. Tüm arkadaşlara çalışmalarında 7/24 başarı diliyorum. Önümüzdeki günler umudun günleri olacak. BİZ'ler kazanacağız."