ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan itiraf etti: En büyük tutanağımız OHAL

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, OHAL'i iktidarlarını sürdürme aracı olarak kullandıklarını itiraf etti: "Bizim en büyük tutanağımız OHAL."

Etkin Haber Ajansı / 24 Nisan 2018 Salı, 15:26

ANKARA- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuştu. Gündeminde baskın seçim vardı ve seçime girebilmesi için İYİ Parti'ye 15 milletvekili veren CHP'ye yüklendi.

Erdoğan, ilk olarak dün TBMM'de 23 Nisan oturumunda yaşananlara değindi. Erdoğan, "Asla tasvip etmediğimi burada bir kez daha ifade etmek isterim. Kendi hastalıklı siyasetlerini ülkemizin bu önemli milli bayramını zehirlemek için kullananları buradan şiddetle kınıyorum" ifadesini kullandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz gecesine dair açıklamalarını yalanlayan Erdoğan, "O gece 16 saat süren bu operasyonu biz bizzat havalimanında yönettik. Bay Kemal sen neredeydin o saatlerde? Sen Bakırköy'deydin" dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Dün baktık ki nasılsa Cumhurbaşkanı balkonda oturuyor ve onun burada konuşma hakkı yok, oradan sallıyorsun. Edepsizce el kol hareketi yapıyorsun. Sen bu el kol hareketini, yaptırmam ya, AK Parti Genel Başkanına belki yapabilirsin ama bu ülkenin Cumhurbaşkanına yapamazsın. Onun için bir defa haddini bileceksin. Dolayısıyla da dün tabii oradaki gelişmeler gerçekten bir afet, bir felaketti."

'SÖZDE İYİ PARTİ'

Kılıçdaroğlu'na CHP'li 15 milletvekilinin seçime girebilmesi için İYİ Parti'ye katılması konusunda da yüklenen Erdoğan, "Dün baktım ki ben sözde İYİ Parti'nin koltuklarında senin bu adamların yok, hala CHP'ye ayrılan yerde oturuyorlar. Niye oraya gitmediler? Demek ki gönderdiğin yeri beğenmediler. Demek ki anlaşamadın" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Buradaki amaç söz konusu partİYİ seçime sokmak değil. Bu tuhaf operasyonun gayesini önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Siyasette ittifakları hukuken meşru kılan biziz, biz. Bunun adımlarını biz attık" diye konuştu.

Çok garip bir senaryo olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bakalım bu senaryo hafta sonuna kadar nasıl oynanacak? Bizim böyle bir sıkıntımız yok" dedi. Erdoğan, AKP'nin seçim beyannamesini 6 Mayıs'ta açıklayacaklarını duyurdu. Erdoğan, ekledi: "Ardından da aday tanıtım toplantımızda da seçim beyannamemizi efradını cami, ayarını mani bir şekilde tüm milletimize açıklama fırsatını bulacağız."

Erdoğan, 1,5 milyon Ermeni'nin soykırıma tabi tutulduğu 24 Nisan 1915'in yıl dönümünde yaptığı konuşmada, ırkçı ifadeler kullandı: "Ermeni çetecilerinden FETÖ'cülere kadar Türkiye'yi karalamak için aynı dili konuşan bu zatın (Kılıçdaroğlu), tabii yüreği yetip de meydana çıkabilirse boyunun ölçüsünü inşallah 24 Haziran'da göreceğiz."

KILIÇDAROĞLU'NA: HEMEN ADAY OL

Erdoğan, CHP liderine "Bay Kemal zaman geçirme. Gel hemen aday oluver. Niye sağda solda arıyorsun ya, bir Genel Başkana bu yaraşır, hemen aday ol. Hiç vakit kaybetme hemen aday oluver" diye seslendi.

GREV YASAKLARIYLA ÖVÜNDÜ

OHAL'e yönelik eleştirileri de yanıtlayan Erdoğan, işçilerin en etkili hak arama yöntemi olan grevlerin yasaklanmasını şöyle savundu: "Bu ülkenin OHAL ile idari edildiği dönemler, şimdi bizim OHAL kararlarını uyguladığımız gibi cereyan etmiş değildi. O zamanlar fabrikalar sürekli greve gider ve çalışamaz hale gelirdi. Buradan tüm sanayi kesimine seslenmek isterim, acaba bu 7. OHAL dönemi dahil, bir tane fabrikada bir grev söz konusu mu? Bizim en büyük tutanağımız OHAL. Böyle bir şey olduğunda anında müdahalemizi yapıyor, engel oluyoruz. Böyle bir ortamda bunlar OHAL'in olmamasını talep ediyorlar. Niye çünkü tezgah bozulacak da onun için. Size bu tezgahı bozdurmayız."

Baskın seçim kararıyla ilgili de konuşan Erdoğan, "Biz daha bir açıklama yapmadan MHP Genel Başkanının açıklamasının ardından, ana muhalefetin 'Hodri Meydan' diye ortaya atıldığını gördük. Bu tablo bize Türkiye'nin geri dönülemez bir şekilde erken seçim iklimine doğru gittiğini gösteriyordu. Halbuki bu koltukta 1.5 yıl daha oturabilmemiz mümkündü. Kendi aramızda yaptığımız uzun istişareler sonunda bu 1.5 yıldan feragat ederek, Türkiye'yi içine düştüğü erken seçim gündeminden kurtarma kararı aldık. Böylece Türkiye'yi 16 Nisan halk oylamasının ardından, artık adından eski diye söz ettiğimiz ama anayasa gereği seçimlere kadar yürürlükte olan sistemden kurtarma imkanı buluyoruz" dedi.

Demokrasinin tümüyle rafa kaldırıldığı ve adaletsizliğin zirve yaptığı bir dönemden geçilirken, Erdoğan'ın "Bizim yeni dönemde milletimize taahhütlerimiz şunlar olacaktır. Yeni dönem daha fazla demokrasi dönemi, daha güçlü hukuk devleti dönemi olacaktır. Daha fazla refah, daha fazla zenginlik, daha geniş özgürlük dönemi olacaktır" sözleri dikkat çekti.

Erdoğan, ayrıca "Suriye'de Tel Rıfat ve Münbiç'te, diplomatik öncelikli olarak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

KUR OYUNUNU MİLLİ VE YERLİ PARA İLE BOZACAKLAR

Ekonomik gelişmelere de değinen Erdoğan, rekor üstüne rekor kıran döviz kurundaki artışı "oyun" olarak nitelendirdi. Milli ve yerli para ile kur oyununu bozacaklarını söyleyen Erdoğan, ekledi: "Hatta hatta bir diğer adımı da söylüyorum. İnşallah altını belirleyici hale getirmenin de adımlarını atacağız."

BOĞAZA BİR DARBE DAHA: 3 KATLI TÜNEL

Bu yıl sonuna kadar Kanal İstanbul projesinin ihalesini yapacaklarını belirten Erdoğan, boğazdan üç katlı tünelin adımlarını da atacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Abdullah Gül'ün adaylığının konuşulduğu sorulan Erdoğan, "Benim problemim, derdim yok. 5 Mayıs'ta meydanda kimlerin olacağını göreceğiz. Yolumuza devam edeceğiz. 'Kim çıkacak, kime göre' böyle bir derdimiz yok. Biz her şeyi kendimize göre belirleriz. Karşımızdakiler bize göre belirlesinler" diye konuştu.

Abdullah Gül ile Ahmet Davutoğlu'nun görüşmesi de hatırlatılan Erdoğan, "Bilmiyorum" yanıtı verdi.