ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Buldan: AKP-MHP ittifakını yenecek tek güç kadınlar

Kadın ittifakını gerçekleştirmek istediklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bu süreci değiştirecek olan tek güç biz kadınlarız. AKP-MHP ittifakını yenecek tek güç kadın gücüdür" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 24 Nisan 2018 Salı, 11:28

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, parti genel merkezinde toplandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, baskın seçim konusunda değerlendirmelerde bulundu.

"24 Haziran'da yapılacak olan seçimler, Türkiye tarihi açısından önemli. Çünkü AKP faşizminin Türkiye halklarına ve kadınlara uyguladığı hukuksuzluklar karşısında bir tercih yapacağız" diyen Buldan, 24 Haziran'ın kadınların başarı elde edeceği bir tarih olacağını söyledi.

Buldan, AKP hükümetinin 15 yıldır kadınların bedenine, emeğine, yaşam tazına yönelik ciddi müdahaleleri olduğunu, kadınların her türlü kazanımının sürekli saldırı altında kaldığını ve cinsiyetçiliğin derinleştirildiğini ifade etti.

Buldan, "AKP Hükümeti kadınlardan her zaman korktu. Sokağa çıkan kadınlardan korktu, mücadele eden kadınlardan korktu, siyaset yapan kadınlardan korktu, bütün saldırıların nedeni budur. Vereceğimiz mücadele AKP Hükümeti'nin kadınlara uyguladığı bütün haksızlıklar karşısında bir o kadar daha önem kazanmıştır. Kadınların emeğinin sömürülmediği bir gelecek için 24 Haziran'da hepimizin üzerine sorumluluk düşmektedir. Kadın mücadelesinin olduğu yerde demokrasi ve eşitliğin olacağını kimse unutmamalıdır. Bugün kurmak istedikleri rejim kadınların vermiş olduğu mücadele ile yıkılacaktır. Bu rejimin önüne geçmek istiyorsak, kadın mücadelesini büyütmemiz gerekiyor" dedi.

Kadınlara HDP listelerinden aday adayı olma çağrısı yapan Buldan, HDP'nin bir kadın partisi olduğunu söyledi. Buldan, ekledi: "Bunun için Türkiye'deki siyaset alanında kadın milletvekillerimizin Parlamento dışına atıldığı, kadın kazanımlarının yok sayıldığı bu dönemde kadınların yan yana durması gerekmektedir."

Kadın ittifakını gerçekleştirmek istediklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı, "Bu süreci değiştirecek olan tek güç biz kadınlarız. AKP-MHP ittifakını yenecek tek güç kadın gücüdür" diye konuştu.

Ayrıca kadınları 1 Mayıs'ta alanlara çağıran Pervin Buldan, bugün Ermeni Soykırımı'nın yıldönümü olduğunu hatırlatarak, "Yaşamını yitiren tüm Ermenileri saygıyla anıyorum, Ermeni halkının acılarını paylaşıyorum. Bu ülkede haksızlığa uğrayan herkesin el ele vermesi gereken bir süreçteyiz. Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Sünnisiyle herkesin yan yana olması gerekmektedir" dedi.