ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

CHP'li 15 vekil İYİ Parti'ye geçiyor

CHP'den 15 milletvekili bugün istifa ederek İYİ Parti'ye katılmak üzere başvurdu.

Etkin Haber Ajansı / 22 Nisan 2018 Pazar, 14:25

HABER MERKEZİ - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yaptıkları görüşmelerde anlaşma sağladı. 15 CHP milletvekili İYİ Parti'ye geçiyor.

CHP'li vekillerin geçişi sonrası İYİ Parti Meclis'te 20 milletvekili sayısına ulaşacak ve grup kurma hakkını elde edecek. Grup kurma hakkı edilmesi ile seçim için teşkilatlanmış olunmasını da gerek kalmayacak.

CHP'den Genel Merkezin belirlemesiyle istifa edip İYİ Parti'ye geçecek olan isimler şöyle:
Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş.

Seçim Kanunu'na göre, bir partinin seçime katılabilmesi için, "İllerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gruplarının bulunması şartını" yerine getirmesi gerekiyor.