ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Almanya SKB 5. kongresini gerçekleştirdi

SKB, Almanya'nın Frankfurt kentinde 5. kongresini gerçekleştirdi.

Etkin Haber Ajansı / 22 Nisan 2018 Pazar, 10:17

FRANKFURT - Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Almanya'nın Frankfurt kentinde Hanau, Berlin, Mannheim, Stuttgart, Hamburg, Ulm, Duisburg, Nürnberg, Köln, Wuppertal ve Frankfurt kentlerinden gelen kadınların katılımıyla 5. kongresini gerçekleştirdi.

Kongreye 7 Mart 2015 tarihinde Rojava'da IŞİD'e karşı savaşırken ölümsüzleşen MLKP savaşcısı İvana Hoffmann'ın annesi Ela Hoffmann da katıldı.

''Faşizme, işgale ve kadın soykırımına karşı Avesta'nın, İvana'nın izinden yürümeye'' şiarıyla gerçekleştirilen kongre saygı duruşu ile başladı.

Kongrede Zora Kadın Örgütü temsilcisi kongrede bir konuşma yaptı. Zora Genç Kadın temsilcisi ise SKB'nın Almanya kongresini selamladı. Konuşmada, "Faşist, ırkçı ve erkek egemen güçlerin saldırılarının en yoğun olduğu dönemlerinden birini yaşarken, bir araya gelmek ve mücadeleyi büyütmek burda bulunan her bir kadının kazancıdır. Rusya'da kadınlar devrimden önceki isyanların önderliğini yaptıysa, bugün Taksim alanını terk etmeyenler, hiçbir baskıya boyun eğmeyenler, kadınlardır! Kadınların özgürleşmek için verdiği mücadele enternasyonaldir" denildi.

Almanya'da yaşayan kadınların sömürülmesine, ezilmesine karşı sokaklara çıkarak seslerini yükseltikleri ifade edilen konuşmada, "Eylemlerimizle kapitalist sistemin en çok biz kadınlara verdiği zararı açığa koyuyoruz. Tacizin, tecavüzün kökenleri bu sistemdir. Sisteme karşı bir mücadelenin içinde bulunuyoruz. Avrupa'da kadınların gücünü, direnişini bir çok politik gelişmelerde gördük. İster 'Hayr hayır' demektir kanun değişimi olsun, ister kürtaj kanunları. Hiç bir değişim kendiliğinden gelmedi" diye kaydedildi.

Rojava'daki direnişe ilk koşanların, devrimi en ön siperlerde savunanların kadınlar olduğu vurgulanan konuşmada, "Annelerimiz, kardeşlerimiz, korkusuzca feda ruhuyla savunmaya geçtiler. Hayatları 30-40 yıl boyunca çocuk büyütmekten ve ev bakımından ibaret olan kadınlar, bugün hem IŞİD barbarlığına ve karanlığına karşı savunmada, hemde yeni bir sistemin, yeni bir toplumun inşasının temel kurucuları oldular. Onlardan öğrendiğimiz bir çok şey var. Rojava'nın ruhunu Almanya'ya taşımak enternasyonalist göçmen kadınların görevidir. Rosa Luxemburg, Clara Zetkin, Sibel Bulut, Avesta Xabur, İvana Hoffmann ve binlercesi daha… Kadın devrimciler yolumuzu aydınlatanlardır. Onlara layik bir çalışmanın kararlarını bugün alacağımıza eminiz" diye belirtidi.

Kongre, SKB Almanya adına yapılan konuşma ile devam etti. SKB yönetim kurulu adına yapılan konuşmada, "Dünyanın hemen hemen heryerinde ekonomik kriz ve savaşlarla birlikte kadına yönelik şiddet artmıştır. Erkek egemen sistem kadın yaşamını bu kadar etkiliyorken, kadın örgütlülüğü ve kadın dayanışması çok net olarak açığa çıkmıştır. Türkiye ve Kürdistan'da katliamcı islami faşist AKP iktidarı ve Erdoğan kadın yaşamını hiçe sayarak savaşta güçte kadına dayatılan baskı ve şiddet yetmezmiş gibi kadını yok sayan yasaları devreye sokmaktadır" dedi.

AKP/Saray rejiminin baskılarının bununla sınırlı kalmadığının altını çizen SKB temsilcisi, "Kadının tüm hallerine müdahale eder olmuş. Giyiminden kuşamında, yediğinden içtiğine, kaç çocuk doğurup doğurmacağına kısacası kadın yaşamını bir bütün olarak kendi kontrolü altına almak, kadını devletin kocanın ve ailenin kölesi durumuna getirmek istemektedir" diye konuştu. SKB temsilcisi konuşmasını şöyle sürdürdü: "Menfatları ve çıkarları söz konusu olduğunda savaş çıkarmakta, işgal edip katliam yapmaktan geri durmadığı gibi Kobane'de, Efrin'de, Sur'da, Cizre'de, Nusaybin'de kadın ve çocukları katlettiler. Bir kısmı göç yollarında yada mülteci sayıldıkları Avrupa topraklarında vahşi egemenlerin savaşlarından etkilenen taraflar olmuşlardır/olmaktadırlar. Bundan dolayıdır ki kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadınlar başta olmak üzere, politik ve siyasi alanda bir adım öne çıkmış olan kadınları tutsak ederek, insan haklarını hiçe sayan bir uygulama ile tecrit etmektedir."

Yapılan konuşmaların ardından SKB Almanya'nın çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Kongre perspektif ve faaliyet raporun sunumunun ardından, kadın özgürlük mücadelesinin daha da güçlendirilip yükseltmek gerektiği üzerinden tartışmalar ile devam etti.

Kongre yeni dönem SKB Almanya yönetiminin seçimi ardından 19-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan SKB Avrupa kongresine ve 22-24 Hazıran 2018 tarihleri arasında HDK Avrupa Kadın Meclisleri girişimin kadın kampına katılım çağrısı ile son buldu.