ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temelli: Politiksizleştirme çabalarına karşı gençler siyasete katılmalı

Gençlerin düzenlediği konferansta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Temelli, Türkiye nüfusunun yüzde 17'si gençlerden oluşmasına rağmen, bütçenin sadece yüzde 1,5'inin gençlere ayrıldığına dikkat çekti. Temelli, tüm politiksizleştirme çabalarına karşı gençleri siyasete katılmaya çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 22 Nisan 2018 Pazar, 15:07

İSTANBUL - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisleri, "Meclislerle örgütleniyor, faşizme başkaldırıyoruz" sloganıyla konferans gerçekleştirdi.

HDP Bağcılar İlçe binasında gerçekleştirilen konferansa katılmak üzere farklı kentlerden gelen gençler, bina önünde bekleyen polislerce, durdurarak GBT kontrolünden geçirildikten sonra binaya girişlerine izin verildi.

Konferans HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ile birlikte HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran da katıldı. Konferansın yapıldığını salona, "Kampüslerden sokaklara örgütlenerek özgürleşiyoruz", "Bitmedik varız cep rast geliyoruz", "Kadınlar biat etmiyor örgütlenerek özgürleşiyoruz", "Önder Apo ile doğduk Önder Apo ile özgürleşeceğiz" pankartları asılırken, sık sık "Bijî berxwedana Efrin e", "Bijî Serok Apo" sloganları atıldı.

'GENÇLER İŞSİZLİKLE BOĞUŞUYOR'

Gençlere seslenen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Türkiye'de gençlerin işsizlikle boğuştuğunu söyledi. Temelli, "Türkiye nüfusunun yüzde 17'si gençlerden oluşuyor ama Türkiye bütçesinin sadece yüzde 1,5'i gençlere ayrılıyor. Bütün bu sürecin yansıması da bugün yaşadığımız topyekun krizlere, sorunlara neden oluyor. Bunların arasında çok güçlü bir bağ olduğunu biliyoruz. Üniversite mezunlarında genç işsizlik oranı yüzde 30'lara ulaşmış durumda. Bütün dünyada bu konuda birinciyiz. Genel anlamda gençlerin işsizlik oranı yüzde 22, genç kadınlarda işsizlik oranı ise yüzde 24'tür" dedi.

'ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ MÜŞTERİYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ'

Gençlerin en fazla adaletsizliğe maruz kalan kesim olduğunu vurgulayan Temelli, gençlerin sorunlarının yalnızca istihdam sorunları olmadığını da belirtti. Temelli, "Üniversite okuyan gençlere baktığımızda çok ciddi baskı altında olduklarını görüyoruz. Barınma, yurt sorunu, kendini ifade etme sorunu, kredi sorunu var. Üniversite gençliği, üniversite kimliğinden çok üniversitelerin müşterilerine dönüştürülmüş durumdadır. Üniversite harçlarından tutun da üniversite hayatları boyunca katlandıkları maliyet aslında başlı başına bir sosyal dışlamadır. Yani yoksul ailelerin çocukları üniversiteye giremiyor, girse de üniversite hayatını devam ettirecek olanaklardan yoksun kalıyor" diye belirtti.

Gençlik sorunlarının sadece üniversiteye sığdırılamayacağını söyleyen Temelli, "Çalışan gençlerin çok büyük bir kısmı kayıt dışıdır. Gençler ucuz emek deposu olarak görülüyor. Hele ki Suriyeli mültecilerden sonra istihdam alanında yaygınlaşan ırkçılık, gençleri karşı karşıya getirme politikası hem bu kayıtdışılığı arttırıyor hem de adaletsiz ücretleri yaygınlaştırıyor" diye kaydetti.

'UYUŞTUCURU BİR DEVLET POLİTİKASI'

Gençlerin yaşadığı başka bir sorununda uyuşturucu sorunu olduğunu söyleyen Temelli, "Devletin bizzat öncüsü olduğu uyuşturucu yaygınlaştırma politikası bugün artık bütün kentlerimizde önemli bir sorun haline geldi. Erdoğan, Yeşilay'dan ödül alıyor. Oysa yine AKP iktidarları döneminde uyuşturucunun yaygınlaşması ivmesine baktığımızda artış olduğunu net görebiliyoruz. Uyuşturucu ile mücadele etmek yerine, uyuşturucuyu bir politik araç haline getirmiş bir devlet aklı ile karşı karşıyayız. Gençlerin uyuşturucu batağına sürüklenmesi, bugün artık çok iyi biliyoruz ki bir devlet politikasıdır. Eğer devlet politikası olmasaydı, Türkiye uyuşturucu ile ciddi mücadele etseydi rakamlar bugün gösterdiği gibi olmazdı" diye bleirtti.

'ARTAN ÜNİVERSİTE SAYILARI SORUNLARI DERİNLEŞTİRMİŞTİR'

Gençlerin sorunların çözümünün siyasetten geçtiğinin altını çizen Temelli, "Bugün bu sorunların çözümünü iktisadi kaynak meselesine indirgediğinizde çok önemli bir ayırt edici faktörü ortadan kaldırmış olursunuz. Bu da gençlerin siyasete katılım meselesidir" diye konuştu. Temelli konuşmasını şöyle sürdürdü: "Diyelim ki, bütçeden daha fazla kaynak ayırdınız, bu tüm bu saydıklarımız sorunları ortadan kaldırmaz. Kaldırmayacağının bir örneği artan üniversite sayıdır. AKP iktidarları boyunca üniversite sayısı bugün neredeyse 200'e ulaşmış durumda, yine AKP iktidarı boyunca gençlerin sorunları 200 kata çıkmıştır. 200 üniversiteye çıkmak sorunları çözmemiş, üniversite çağındaki öğrenciler bir depo olarak görülmüştür. Bir kapatılma mekanı olarak üniversiteler inşa edilmiştir. Orada politiksizleştirilme süreci hayata geçirilmiştir. Üniversitelerin açılması, eğitimde niteliği arttıran, Türkiye demokrasisinin önünü açan bir etki yapmamıştır. Bu kapatılma planları Türkiye'nin sorunlarını daha da derinleştirmiştir. Bugün Boğaziçi Üniversitesi'nde buna örnektir. Savaşa karşı sesini çıkaran genç arkadaşlarımız tutuklanmıştır. Bu kadar çok üniversitede siyasisizlik bizi ürkütmektedir. Bu Türkiye siyasetinin önünü tıkayan en önemli sorunlardan bir tanesidir."

'GENÇLERİ POLİTİKSİZLEŞTİRMEK İSTİYORLAR'

Temelli, bu sözlerinin devamında gençlerin siyaset konuşması, siyasete katılmasının önemi üzerinde durdu. Ülkedeki darbe mekaniklerini ortadan kaldıracak süreçlerin gençlerle tartışılması gerektiğini, bu nedenle gençlerin siyasete katılımının büyük önem taşıdığının altını çizen Temelli, şunları söyledi:
"Bugünün siyasi koşullarına, dinamiklerine cevap verebilecek bir değişim, dönüşüm anlamında etki yapabilecek bir siyaseti hayata nasıl geçireceğimizi tartışmalıyız. Bunları örgütlemek, mücadelemizi güçlendirecek, başarıya taşıyacaktır. Darbe mekaniğini ortadan kaldırmak dediğimizde aslında şunları konuşmaya başlıyoruz. Her şeyden önce biz, bugünkü sistemi iyi analiz etmeliyiz. Dolayısıyla mücadeleye başlıyorsa kapitalizme karşı bir mücadeleyi öncelikli kılmalıyız, ulus-devlet anlayışına karşı bir mücadeleyi örgütlemeliyiz. Bu ikisi arasındaki bağ önemlidir.
"Ulus-devlet ve Türkiye kapitalizmi bugün tam da gençleri siyasetten dışlayarak bu darbe mekanizmini hayatta tutmaktadır. Bu yüzden Türkiye'de bunu yapabilecek iki kesim vardır. Gençlik ve kadınlar. Bu iki önemli hareketin siyasete dahilini engellemek tam da bugünkü ulus-devlet modelinin en önemli saldırı alanıdır. Gençleri siyasetten dışlamak, siyasetsizleştirmek aslında değiştirici, dönüştürücü devrimci gücü dışlamaktan geçiyor."

'AKP TOPLUMU ÇÜRÜTMEYE DEVAM EDİYOR'

Gerçlerin artık "Nasıl bir toplum, nasıl bir cumhuriyeti" konuşmaya başlamaları gerektiğini söyleyen Temelli, "Demokratik Cumhuriyet dediğimiz meselenin altını nasıl doldurmamız gerektiği en önemli tartışma başlığımız. Biz bunu şimdi radikal demokrasi adı altında buluşturuyoruz. Radikal demokrasi dediğimiz çokluğun örgütlenmesi, çoğulcu yaşam, özgürlükçü laiklik, demokratik cumhuriyetin inşasındaki bir mücadele hattıdır. Bunun örgütlenmesi, yaygınlaştırılması büyük önem taşıyor. Kentlerimizin bir daha yıkılmamak için, kentimizi de kendimizi de biz yönetmek için mücadeleyi yükseltmeliyiz. Savaş politikalarıyla ayakta duran bu iktidardan kurtulmak için mücadelemizi yükseltmeliyiz. İşte seçimler bize bu fırsatı sunuyor. Bir taraftan savaş politikaları bir taraftan yolsuzluk ekonomisi. Beştepe bütün haklarımızı, kaynaklarımızı bütün geleceğimizi yutmaya devam ediyor. Bütün toplumu çürütmeye devam ediyor. Şimdi tam da buna dur deme zamanıdır. 24 Haziran bunun için bir fırsattır" diyerek konuşmasını sonlandırdı.